603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00

Enoki v boji proti nádorům plic

Enoki (Flammulina velutipes, penízovka sametonohá) je asijská houba, která je ovšem rozšířená po celém světě, díky její chuti, ale hlavně díky jejím léčebným vlastnostem ...  

Image 1

Využití Enoki

Je vědecky potvrzeno, že Enoki:

 • Obsahuje složky, které modulují aktivitu imunitního systému
 • Posilují ho v bojích proti infekci nádorovým buňkám
 • Tlumí při alergiích a autoimunitě
 • Možné využít jako antioxidant
 • Regulovat jí hladinu tuků ...

Co je rakovina plic?

Rakovina plic (karcinom plic) je závažné onemocnění, při kterém dochází k nekontrolovatelnému buněčnému zhoubnému růstu nádorů v tkáních plic. Pokud není včas diagnostikován a léčen, dochází k metastazování čili rozšiřování i mimo plíce do okolních a dalších tkání těla. Neexiatují včasné varovné signály, které by umožnily zachytit nemoc v počátečním stádiu.

 Mezi nejběžnější symptomy

Do nádoru lze zařadit:

 • Dlouhotrvající kašel, včetně vykašlávání krve
 • Přítomnost nitek krve ve vykašlávaném hlenu
 • Změna charakteru chronického kuřáckého kašle
 • Záněty plic, které neustupují po léčbě antibiotiky

80 % nemocných rakovinou plic trpí kašlem. Je to rozšířený typ rakoviny, který je dáván do souvislosti s kouřením.  

Hlavní druhy rakoviny plic:

 • Malobuněčné
  Představuje 20 - 25 % všech plicních nádorů a je charakterizován rychlým agresivním růstem s vytvářením vzdálených metastáz., což je omezeno chirurgickou možností léčby.
 • Nemalobuněčné
  Představuje 75 - 80 % plicních nádorů. Využití protonové léčby pro karcinom plic. Umožňuje snížit dávku záření na zdravé tkáně, přesto doporučujeme posílit Váš imunitní systém!

Mají různé charakteristiky, které se týkají růstu, velikosti, metastazování i tvorby hormonům podobných látek. Jelikož se jedná o dva různé druhy je i léčba rozdílná. Mnohdy však i přes veškerou snahu lékařů a pacienta skončí nemoc fatálně. Jsou tedy hledány další možnosti léčby.


Enoki a rakovina plic - studie

Pro odbornou veřejnost (klinická studie)

V této studii se vědci zaměřili právě na rakovinu plic. Z Enoki vědci extrahovali polysacharidy FIP-fve, které kultivovali s buňkami rakoviny plic a sledovali, jaký budou mít na buňky efekt. Ukázalo se, že rakovinné buňky v přítomnosti extraktu ztrácí schopnost proliferovat, dělit se, a to již po 48 hodinách. Dochází totiž k zástavě buněčného cyklu, ten není dokončen a buňka se tak nemůže rozdělit. Enoki též zvýšila u rakovinných buněk expresi p53 a p21, tyto udržují buňku ,,ve zdraví“, jsou kontrolou jejich poškození. Pokud je buňka poškozená, aktivuje se p53 a zastaví její dělení do doby, dokud se defekt neopraví. Když je vada neopravitelná, p53 aktivuje signální dráhy odpovědné za buněčnou smrt. Dělí se tedy jen buňka zdravá, neopravitelné umírají.

Extrakt též zamezuje migraci rakovinných buněk, zabraňuje tedy metastazování, a to tak, že zabraňuje vzniku filopodií, jakýchsi výběžků, u buněk, které napomáhají pohyby.
Tato studie s FIP-fve polysacharidy z Enoki působícími na buňky rakoviny plic dokazuje, že Enoki je schopná omezovat růst rakoviny i metastazování (zdroj Mycomedica.cz).

Zdroj: Chang YC, Hsiao YM, Wu MF, Ou CC, Lin YW, Lue KH, Ko JL. Interruption of lung cancer cell migration and proliferation by fungal immunomodulatory protein FIP-fve from Flammulina velutipes. J Agric Food Chem. 2013 Dec 11;61(49):12044-52.

Informace uvedené na těchto webových stránkách jsou poskytovány pouze pro informační účely a nejsou určeny k nahrazení léčení od kvalifikovaného lékaře. Pro informace o zdravotním stavu se poraďte s Vašim lékařem ...

Nejznámějšími houbovými polysacharidy jsou beta glukany, tj. polymery beta glukózy. Jsou to polysacharidy s dlouhým řetězcem, jehož základem je glukóza ...
více
Prof. Ing.Pavel Valíček, DrSc.  - Úvod do využití medicinálních hub při podpoře léčby rakoviny.  Nyní se zmíníme obecně o účinných protinádorových látkách obsažených v houbách. Z velkého počtu je vhodné se krátce zmínit o jedenácti z nich ... 
více
Jednou z nejčastějších mystifikací je, že by člověk měl získávat všechny důležité živiny ze stravy.
více
Medicinální houby včetně rodu Cordyceps mají mnoho léčebných účinků, které po tisíce let využívá tradiční čínská medicína.
více
Aktuality

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde ...

Chcete podpořit dobrý stav svých kloubů, chrupavek, vazů a šlach? 
Více info zde ...

Máte problémy s padáním, řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech lupy?
Více info zde ...

Papája je spojencem pro zdravé srdce a dokáže předcházet ... 
Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup