603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00

Auricularia a hladina cholesterolu

Auricularia (ucho jidášovo) pochází z Asie, kde je ceněna nejen jako léčivá, ale patří též do gastronomie, kdy se stává součástí salátů, polévek, příloh k masu ...

Medicinální houby jsou svými pozitivními účinky na lidské zdraví známé po tisíce let.

Image 1

Využití Auricularie 

  • Modulaci imunitního systému
  • Snižování hladiny cukrů v krvi (DM)
  • Houby snižují i hladinu cholesterolu

Co je cholesterol?

Cholesterol patří mezi lipoproteiny, čili je jedním z tuků krevní plazmy. Lipoproteiny jsou látky, které tvoří obal okolo tuků přijatých z potravy a roznáší je po těle. Lipoproteiny neobsahují jen cholesterol, ale také triacylglyceroly (TAG).

Cholesterol můžeme rozdělit na:

  • HDL cholesterol ("hodný" lipoprotein s vysokou hustotou)
    Má ochranný charakter tím, že odvádí přebytečné lipidy od tkání. Obsahuje málo cholesterolu a sbírá přebytečný z periferních tkání (koncových) a odvádí ho do jater na zpracování.
  • LDL cholesterol ("zlý" lipoprotein s nízkou hustotou)
    Pro naše cévy je potenciálně nebezpečný, protože tkáně zásobuje tuky a obsahuje hodně cholesterolu.

Co je ateroskleróza?

Pokud je cholesterol LDL vysoká hodnota a HDL nízká (je ho nedostatečně), začíná se LDL usazovat v cévní stěně, kde vytváří tzv. ch o l e s t e r o l o v é   p l á t y  a vzniká nemoc kornatění tepen - ateroskleróza. Ta přispívá ke vzniku srdečně cévních onemocnění, jako je ischemická choroba srdeční a srdeční infarkt.


Auricularia a cholesterol - studie

Pro odbornou veřejnost (klinická studie)

V současné době jsou tyto účinky potvrzovány vědeckými studiemi. Vědci potvrdili klinickými studiemi tento účinek u Auricularie polytrichy (boltcovitky chlupaté).

Aby byly potvrzeny cholesterol snižující účinky, extrahovali vědci polysacharidy, které následně využili a podávali je krysám. Tyto krysy byly krmeny vysokotučnou dietou tak, že u nich došlo k rozvoji hypercholesterolémie. Polysacharidový extrakt jim byl podáván orálně po dobu 29 dní. Samozřejmě byla vytvořena i kontrolní skupina hypercholesterolemických krys, které extrakt nedostávaly. Výsledky byly zajímavé a prokázaly, že podávaný extrakt snižuje koncentraci lipidů v séru, a to tak, že koncentrace dosáhla téměř normálního stavu. Celkový cholesterol u myší, kterým byl podáván extrakt, byl výrazně snížený, u dávky 4,5 o skoro 35 % a u dávky 9 mg/kg o cca 33 %, měření proběhlo 29. den.
V této studii je jednoznačně prokázán cholesterol snižující účinek Auricularie polytrichy. Díky tomuto zjištění by se mohlo dále pracovat na možnosti zařadit houbový extrakt do léčby pacientů s hypercholesterolémií (zdroj Mycomedica.cz).

Zdroj: Zhao S, Rong C, Liu Y, Xu F, Wang S, Duan C, Chen J, Wu X. Extraction of a soluble polysaccharide from Auricularia polytricha and evaluation of its anti-hypercholesterolemic effect in rats. Carbohydr Polym. 2015 May 20;122:39-45.

Informace uvedené na těchto webových stránkách jsou poskytovány pouze pro informační účely a nejsou určeny k nahrazení léčení od kvalifikovaného lékaře. Pro informace o zdravotním stavu se poraďte s Vašim lékařem ...

Auricularia (bolcovitka) je houbou, která našla využití i v gastronomii Asie. Její jméno vychází z tvaru a konzistence plodnice. Krom kulinářství je zde podstatnější a důležitější fakt, a to, že Auricularia je také medicinální léčivou houbou.  
více
Shiitake (Lentinus edodes, houževnatec jedlý) pochází z Asie, kde je hojně využíván v léčitelství, hlavně pak v tradiční čínské medicíně. Jejími účinky se zabývá i klasická medicína.  
více
Aktuality

18.3.2020


Při výběru dopravce přes Zásilkovnu jsou omezená výdejní místa. Bohužel Zásilkovna nám neaktualizovala jejich mista k výdeji zásilek. Proto vybítejte raději Českou poštu Balík Do ruky na zaslání zásilek. U Zásilkovny Platba na dobírku je možné jedině platba kartou, nikoliv v hotovosti! Pokud nemůžete platit platební kartou zvolte platbu: Bankovním převodem, nebo jiného dopravce. Více informací na stránkách www.zasilkovna.cz

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde ...

Chcete podpořit dobrý stav svých kloubů, chrupavek, vazů a šlach? 
Více info zde ...

Máte problémy s padáním, řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech lupy?
Více info zde ...

Papája je spojencem pro zdravé srdce a dokáže předcházet ... 
Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup