603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00

Auricularia a hladina cholesterolu

Auricularia (ucho jidášovo) pochází z Asie, kde je ceněna nejen jako léčivá, ale patří též do gastronomie, kdy se stává součástí salátů, polévek, příloh k masu ...

Medicinální houby jsou svými pozitivními účinky na lidské zdraví známé po tisíce let.

Image 1

Využití Auricularie 

  • Modulaci imunitního systému
  • Snižování hladiny cukrů v krvi (DM)
  • Houby snižují i hladinu cholesterolu

Co je cholesterol?

Cholesterol patří mezi lipoproteiny, čili je jedním z tuků krevní plazmy. Lipoproteiny jsou látky, které tvoří obal okolo tuků přijatých z potravy a roznáší je po těle. Lipoproteiny neobsahují jen cholesterol, ale také triacylglyceroly (TAG).

Cholesterol můžeme rozdělit na:

  • HDL cholesterol ("hodný" lipoprotein s vysokou hustotou)
    Má ochranný charakter tím, že odvádí přebytečné lipidy od tkání. Obsahuje málo cholesterolu a sbírá přebytečný z periferních tkání (koncových) a odvádí ho do jater na zpracování.
  • LDL cholesterol ("zlý" lipoprotein s nízkou hustotou)
    Pro naše cévy je potenciálně nebezpečný, protože tkáně zásobuje tuky a obsahuje hodně cholesterolu.

Co je ateroskleróza?

Pokud je cholesterol LDL vysoká hodnota a HDL nízká (je ho nedostatečně), začíná se LDL usazovat v cévní stěně, kde vytváří tzv. ch o l e s t e r o l o v é   p l á t y  a vzniká nemoc kornatění tepen - ateroskleróza. Ta přispívá ke vzniku srdečně cévních onemocnění, jako je ischemická choroba srdeční a srdeční infarkt.


Auricularia a cholesterol - studie

Pro odbornou veřejnost (klinická studie)

V současné době jsou tyto účinky potvrzovány vědeckými studiemi. Vědci potvrdili klinickými studiemi tento účinek u Auricularie polytrichy (boltcovitky chlupaté).

Aby byly potvrzeny cholesterol snižující účinky, extrahovali vědci polysacharidy, které následně využili a podávali je krysám. Tyto krysy byly krmeny vysokotučnou dietou tak, že u nich došlo k rozvoji hypercholesterolémie. Polysacharidový extrakt jim byl podáván orálně po dobu 29 dní. Samozřejmě byla vytvořena i kontrolní skupina hypercholesterolemických krys, které extrakt nedostávaly. Výsledky byly zajímavé a prokázaly, že podávaný extrakt snižuje koncentraci lipidů v séru, a to tak, že koncentrace dosáhla téměř normálního stavu. Celkový cholesterol u myší, kterým byl podáván extrakt, byl výrazně snížený, u dávky 4,5 o skoro 35 % a u dávky 9 mg/kg o cca 33 %, měření proběhlo 29. den.
V této studii je jednoznačně prokázán cholesterol snižující účinek Auricularie polytrichy. Díky tomuto zjištění by se mohlo dále pracovat na možnosti zařadit houbový extrakt do léčby pacientů s hypercholesterolémií (zdroj Mycomedica.cz).

Zdroj: Zhao S, Rong C, Liu Y, Xu F, Wang S, Duan C, Chen J, Wu X. Extraction of a soluble polysaccharide from Auricularia polytricha and evaluation of its anti-hypercholesterolemic effect in rats. Carbohydr Polym. 2015 May 20;122:39-45.

Informace uvedené na těchto webových stránkách jsou poskytovány pouze pro informační účely a nejsou určeny k nahrazení léčení od kvalifikovaného lékaře. Pro informace o zdravotním stavu se poraďte s Vašim lékařem ...

Auricularia (bolcovitka) je houbou, která našla využití i v gastronomii Asie. Její jméno vychází z tvaru a konzistence plodnice. Krom kulinářství je zde podstatnější a důležitější fakt, a to, že Auricularia je také medicinální léčivou houbou.  
více
Shiitake (Lentinus edodes, houževnatec jedlý) pochází z Asie, kde je hojně využíván v léčitelství, hlavně pak v tradiční čínské medicíně. Jejími účinky se zabývá i klasická medicína.  
více
Aktuality

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde ...

Chcete podpořit dobrý stav svých kloubů, chrupavek, vazů a šlach? 
Více info zde ...

Máte problémy s padáním, řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech lupy?
Více info zde ...

Papája je spojencem pro zdravé srdce a dokáže předcházet ... 
Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup