603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00

Kortizol

Kortizol

Steroidní hormon, který ovlivňuje řadu tělesných procesů, vyplavuje se ve větším množství v případě stresové události ...

Image 0

Kortizol je steroidní hormon patřící do skupiny glukokortikoidů. Produkují jej nadledvinky z nichž se uvolňuje do krevního oběhu, který jej rozvádí po celém organismu.

Důležitý pro celý organismus

Téměř každá tělesná buňka má receptory na kortizol. Vždy závisí na tom, jakou buňku zrovna „zasáhne“. Ovlivňuje hladinu tělesného cukru, čímž působí na metabolismus, ovlivňuje vodní prostředí v těle, působí protizánětlivě, vliv má na krevní tlak, fungování mozku a opomenout nesmíme ani jeho důležitost v těhotenství, kdy je nezbytný pro optimální vývoj plodu.
Typicky je jeho hladina nejvyšší po ránu a během dnes klesá. K jeho nárůst v krvi může dojít i v reakci na stres. Jeho vyplavování reguluje hypofýza, hypotalamus a nadledvinky.

Příliš málo i mnoho je problém

  • Zvýšený kortizol v krevním oběhu
    Mohou zapříčinit stav zvaná Cushingova nemoc. Jejích příčin je řada, může se jednat o nádor některého z orgánů, který hormon produkuje, vznikat ale může i nadměrným podáváním kortikoidů při terapii autoimunitních onemocnění (lupénka, revmatoidní artróza, lupus).
  • Nedostatek kortizolu
    Bývá naopak spjat s Addisonovou nemocí, jejíž příčinou mohou být autoimunitní onemocnění nebo poškození nadledvinek.
  • Dlouhodobě vysoká hladina kortizolu
    Může mít za následek i dlouhodobý stres. Výsledkem mohou být problémy s učením a pamětí, zhoršená obranyschopnost, tloustnutí, vyšší krevní tlak, zhoršení hladin cholesterolu či kardiovaskulární onemocnění, stejně jako psychické problémy (deprese, návaly úzkostí).

Veškeré další informace a klinické studie byly odstraněny na základě Nařízení EU ...

Fytoestrogen obsažený v kurkumě, kurkumin je populární indické koření. Výzkumy ukázaly, že je tato aktivní složka schopna zlepšit paměť lidí a zmírnit stres ...
více
Sílu bylinek využívá tradiční lidová medicína po staletí při únavě, stresu ...
více
Aktuality

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde ...

Máte problémy s řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech odlupující se pokožku?
Více info zde ...

S nemocemi je to stejné jako s ledovcem, nad hladinou je vidět jen daleko menší část, než se skrývá pod hladinou. Program detoxikace znamená zjednodušeně odstraňování jedů, toxinů. Tyto látky vyvolávají v našem organismu vážné zdravotní komplikace. Nepřetěžujte Váš vnitřní detoxikační systém a udržujte jej v čistém a kvalitním stavu. Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup