603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00

Vitální houby a nesprávné buněčné dělení

Prof. Ing.Pavel Valíček, DrSc.  - Úvod do využití medicinálních hub při podpoře léčby rakoviny.  Nyní se zmíníme obecně o účinných protinádorových látkách obsažených v houbách. Z velkého počtu je vhodné se krátce zmínit o jedenácti z nich ... 

Image 1

Využití mediciálních hub

1. Hlíva ústřičná

Pleurotus ostreatus je houba rostoucí i u nás.
protinádorové působení, neboť ve výzkumu byl prokázán výrazný vliv na potlačení některých typů nádorů, jako je např. hepatom H 22, nebo sarkom S 180, ale také snížení množství nádorů v tlustém střevě. Zároveň byla izolována účinná látka pleuran a lovastatin, kterého obsahuje v množství 0,4-2,7 % v sušině. V plodnici jsou obsaženy i lektiny, avšak v množství nepoškozující lidské zdraví.

2. Housenice čínská - Cordyceps

Cordyceps sinensis je houba se zvláštním svazkem živočišného organismu a houby, neboť parazituje na housenkách některých motýlů nebo larev hmyzu. Stimuluje aktivitu leukocytů a zvyšuje jejich hladinu, proto také slouží jako významný prostředek u nádorových onemocnění.

3. Houževnatec jedlý - Shiitake 

Lentinula edodes má protinádorové účinky především polysacharid lentinan a to díky stimulaci pomocných T-buněk, které mimo jiné zvyšují účinnost makrofágů, tj. dalších buněk schopných pohlcovat cizorodý materiál a majících významnou úlohu při řízení imunity. Velmi dobrých výsledků bylo dosaženo i při léčení sarkomů. Výtažek z této houby se rovněž užívá ke snížení toxických účinků chemoterapie či radioterapie na zdravé části těla a na celkové posílení imunitního systému. Rozhodující roli zde hraje opět polysacharid lentinan.

4. Choroš oříš - Polyporus

Polyporus umbellatus má plodnice podobné velké tmavší hlávce květáku, nebo také mořské mycí houbě. Má antioxidační, antivirové, imunostimulační a protinádorové účinky, např. vůči sarkomu S 180 a Ehrlichovu tumoru. Ale užívá se i při rakovině plic, nosu, hrdla, žaludku, tlustého střeva, dělohy, jater, prostaty, ale také u akutní leukémie.

Image 2

5. Korálovec ježatý - Hericium

Hericium erinaceus paraziticky roste vzácně na poškozených kmenech listnáčů, zvláště buků a dubů, ale i platanů a ořešáků. Léčí rakovinu žaludku, jícnu, tlustého střeva, ale rovněž jater a děložního krčku.

6. Lesklokorka lesklá - Reishi

Ganoderma lucidum je dřevokazná houba s plodnicemi, které jsou lesklé, jakoby nalakované (odtud i české jméno). Novější výzkumy dokazují, že je vhodná i při rakovině, kdy snižuje negativní účinek chemoterapie i ozařování. Obsahuje triterpenoidy, a to v počtu kolem stodvaceti, z toho má asi osmdesát fyziologicky aktivní účinky.

7. Outkovka pestrá - Coriolus 

Trametes versicolor (syn. Coriolus versicolor), rostoucí i u nás, má jednoleté, tenké, kloboukaté plodnice. Vědecké závěry potvrzují, že tato houba má významné protinádorové, imunostimulační, antioxidační a hepatoprotektivní účinky. Úspěchy byly zaznamenány při vlastní léčbě rakoviny jícnu, prsu, prostaty, žaludku, střev, plic i melanomu. Droga obnovuje imunitní systém poškozený nádory, pomáhá léčit leukopenii, ale rovněž upravuje nedostatek krevních destiček jako důsledek vedlejších účinků radioterapie a chemoterapie.

8. Penízovka sametonohá - Enoki 

Flammulina velutipes je trsnatá houba rostoucí i u nás. Plodnice obsahuje glukan flammulin (FVP) mající nejen antimikrobiální účinky, ale je rovněž účinný vůči sarkomu S-180 a Ehrlichovu tumoru. Dále jsou obsaženy čtyři polysacharidové frakce, u kterých byla prokázána protinádorová aktivita, podobně jako u nově objeveného β-glykoproteinu proflaminu, izolovaného z mycelia. Kromě přímé protinádorové aktivity zpomaluje a tlumí tvorbu metastáz, snižuje nepříjemné potíže způsobené chemoterapií a ozařováním nemocných rakovinou.

Image 3

9. Rezavec šikmý - Chaga

Inonotus obliqus je dřevokazná houba rostoucí v mírném pásu na severní polokouli, uvnitř areálu rozšíření břízy.
V bývalém Sovětském svazu se s léčivými účinky začali zabývat kolem roku 1955 s velmi dobrými výsledky.
Droga má celkový tonifikační účinek na organismus, projevující se povzbuzením enzymatických funkcí a mozkové tkáně, zvyšuje obranyschopnost a má protizánětlivé účinky.
Je účinným kancerostatikem, a to především při rakovině trávicího ústrojí, plic a melanomu, tedy orgánů bohatě zásobovaných krví.
Udává se, že preventivním užíváním se vytváří imunita proti nádorovým onemocněním.

10. Trsnatec lupenitý - Maitake

Grifola frondosa vytváří trsy plodnic o hmotnosti až 25 kg a o průměru do 1 metru. Plodnice obsahují mimo jiné polysacharidy s protinádorovým účinkem. Obdobný účinek vykazuje i vyextrahovaná frakce D, známá jako maitake D frakce, a to hlavně vůči sarkomu S 180, ale i dalším nádorům. Tato houba patří mezi druhy s nejvyšším protinádorovými účinky, především pokud jde o rakovinu mozku, prsu, plic, žaludku, střev a jater.

11. Žampion brazilský /mandlový - Agaricus

Agaricus blazei pochází z omezené vysokohorské oblasti pastvin a luk v Brazílii. V jiných oblastech se pouze uměle pěstuje, nyní i u nás. Plodnice slouží při nádorovém bujení jako podpůrný prostředek, ale dobré výsledky jsou uváděny také při léčbě rakoviny plic, prsu, žaludku, prostaty, jater, vaječníků a melanomu (zdroj Mycomedica.cz).

Zdroj: Prof. Ing.Pavel Valíček, DrSc. Houby a jejich léčivé účinky. Významný český specialista  na asijské léčivé medicinální houby

Informace uvedené na těchto webových stránkách jsou poskytovány pouze pro informační účely a nejsou určeny k nahrazení léčení od kvalifikovaného lékaře. Pro informace o zdravotním stavu se poraďte s Vašim lékařem ...

Mohly by extrakty z vitálních hub posílit váš imunitní systém více, než vitamíny C a D?
Imunitní systém nás chrání proti infekcím a nemocem, protože dokáže identifikovat a zabíjet patogeny a nádorové buňky. Zbavuje organismus toxinů. Objeví začínající problémy způsobené viry i červy a dokáže rozlišovat mezi zdravými buňkami a potencionálními útočníky. Jinými slovy, je to systém, který se o nás komplexně stará.
více
Nejznámějšími houbovými polysacharidy jsou beta glukany, tj. polymery beta glukózy. Jsou to polysacharidy s dlouhým řetězcem, jehož základem je glukóza ...
více
Vitální houby mají mnoho účinků, které podporují lidské zdraví. Je možné říci, že každá z nich má vliv na posílení imunitního systému, je silným antioxidantem, mnohé dokážou regulovat hladinu cukrů a tuků v krvi a v neposlední řadě jsou mnohé velmi úspěšné v potlačování bujení buněčného dělení ...
více
Aktuality

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde ...

Chcete podpořit dobrý stav svých kloubů, chrupavek, vazů a šlach? 
Více info zde ...

Máte problémy s padáním, řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech lupy?
Více info zde ...

Papája je spojencem pro zdravé srdce a dokáže předcházet ... 
Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup