603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00

Vitální houba Maitake

Maitake (trsnatec lupenitý, Grifola frondosa) je chorošovitá parazitická houba s plodnicí, která má podobu velkého trsu a může tak mít šířku až 100 cm.
Domovinou Maitake je Asie, ale dnes se s ní setkáváme po celém světě, neboť je pěstována komerčně. Maitake je po staletí součástí tradiční čínské medicíny ... 

Image 1

Podle tradiční čínské medicíny 

Jedinečnou z ní dělá její komplexní složení. Obsahuje velké množství bioaktivních a pro život a zdraví potřebných látek. Jedná se o polysacharidy, kam se řadí nerozpustná vláknina i beta glukany (grifolan, grifolin).
Známý je pak proteoglykanový extrakt D-frakce. Dále je bohatá na fenoly, flavonoidy, nenasycené mastné kyseliny, aminokyseliny či ergosteroly. Je i zdrojem vitamínů (skupina B, D) a minerálních látek (selen, zinek, hořčík, železo…). Navíc má nulový obsah cholesterolu.

Kdy užívat?

1.  Imunitní systém

Maitake umí podpořit imunitní systém, a to hlavně díky vysokému obsahu beta glukanů. Posiluje jak vrozenou, tak získanou složku imunity. Zvyšuje počet i aktivitu imunitních buněk, syntézu potřebných cytokinů i protilátek. Na druhou stranu ovšem složky Maitake napomáhá tlumit nežádoucí aktivitu imunitního systému v případě alergií a autoimunitních nemocí.

2.  Nádorová onemocnění

Maitake je též zkoumána v souvislosti s nádorovým bujením. Mnohé studie dokládají, že Maitake dokáže „zabíjet“ rakovinné buňky, zamezovat jejich množení a metastazování. Potlačuje však rakovinu i díky stimulaci imunitního systému, který pak sám na rakovinné buňky útočí a usmrcuje je.

3.  Infekce

U Maitake se setkáváme i s protiinfekčními účinky. Dokáže zamezit množení HIV, viru hepatitidy B i herpetického viru. Pomáhá též při bakteriálních a houbových infekcích, např. u infekcí způsobených E. coli, streptokoky či kandidami.

4.  Cukrovka

Maitake je vhodná pro lidi trpící diabetem. Počet lidí, kteří trpí cukrovkou, hlavně II. typu přibývá. Není to neškodná nemoc, často končí slepotou, poškozením ledvin či amputacemi. Tato houba dokáže snižovat hladinu cukrů v krvi a zároveň zvyšovat citlivost buněk k inzulinu. Navíc ochraňuje i slinivku, její buňky, které produkují inzulin.

5.  Hyperlipidémie, kardiovaskulární systém a játra

Cukry nejsou jediným rizikovým faktorem, jehož koncentraci Maitake snižuje. Dokáže snižovat i hladinu tuků v krvi, ať už se jedné o celkový cholesterol, „špatný“ cholesterol či triglyceridy. Dokáže však zvýšit hodnoty „hodného“ cholesterolu HDL. Díky tomu chrání i kardiovaskulární systém, snižuje krevní tlak, je prevencí vzniku aterosklerózy, na níž se z velké části podílí právě vysoká hladina tuků v krvi. Snižování hladiny tuků má i ochranný vliv na játra, v nichž se přebytek tuků ukládá a poškozuje je. Dochází ke ztukovatění (steatóze).

Image 2

6.  Nadváha

Vzhledem k tomu, že Maitake upravuje metabolismus, reguluje hladinu cukrů a tuků ovlivňuje též hmotnost. Je pokusy prokázáno, že snižuje akumulaci triglyceridů v tukových buňkách i celkové množství tukové tkáně. Navíc upravuje trávení a obsahuje vysoký podíl vlákniny, která dokáže navázat tuky a ty jsou s ní vyloučeny.

7.  Volné radikály

V neposlední řadě je Maitake silným antioxidantem, čímž oddaluje nástup a zpomaluje postup degenerativních nemocí, ať už se jedná o chorobné změny v pohybovém aparátu, nebo v mozku. Volné radikály totiž poškozují buňky, dokonce i jejich DNA. Jsou tedy i rakovinotvorné a mutagenní. Je tedy nutné přijímat potraviny, které jejich koncentraci snižují.
Maitake je všestranná houba, která od nás doslova odežene různé nemoci, pomůže nám s udržením zdraví, vitality, a pokud je už nemoc přítomná, urychlí uzdravení či zmírní a zpomalí její postup. Abyste ovšem mohli využít účinků Maitake v jejich plné síle, je nutné zvolit správný preparát. Ne všechny houbové produkty na trhu jsou stejně kvalitní. Nejpoužívanější formou zpracování je jemná horkovodní extrakce, která zvýší koncentraci a fyziologickou dostupnost účinných látek ve výsledném produktu. Ideální množství polysacharidů (hlavní účinná látka hub) je pak kolem 30 - 40 %. Hledejte také výrobce, který má tradici a může prokázat, že jeho houby neobsahují těžké kovy, pesticidy či radioaktivitu (zdroj MUDr.Holmannová, Mycomedica)

Veškeré další informace a klinické studie byly odstraněny na základě Nařízení EU ...


Informace uvedené na těchto webových stránkách jsou poskytovány pouze pro informační účely a nejsou určeny k nahrazení léčení od kvalifikovaného lékaře. Pro informace o zdravotním stavu se poraďte s Vašim lékařem ...
Maitake (Grifola frondosa) patří mezi známé asijské houby, která je zde využívána v rámci tradiční čínské medicíny jako terapeutický prostředek ...
více
Mohly by extrakty z vitálních hub posílit váš imunitní systém více, než vitamíny C a D?
Imunitní systém nás chrání proti infekcím a nemocem, protože dokáže identifikovat a zabíjet patogeny. Zbavuje organismus toxinů. Objeví začínající problémy způsobené viry i červy a dokáže rozlišovat mezi zdravými buňkami a potencionálními útočníky. Jinými slovy, je to systém, který se o nás komplexně stará.
více
Aktuality

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde ...

Chcete podpořit dobrý stav svých kloubů, chrupavek, vazů a šlach? 
Více info zde ...

Máte problémy s padáním, řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech lupy?
Více info zde ...

Papája je spojencem pro zdravé srdce a dokáže předcházet ... 
Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup