603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00

Reishi a ochrana sítnice

Sítnice oka je velmi citlivá na možné poškození. Jejím poškozením může dojít k apoptóze, řízené buněčné smrti, fotoreceptorů, což vede ke zhoršení, ale i ztrátě zraku. Co by mohla ochránit sítnici a její buňky ochránit před poškození, či alespoň zmírnit dopad poškozující látky na sítnici?

Image 1

Jak lze ochránit oční sítnici?

Pozornost vědců se zaměřila na medicinální houby, konkrétně na Reishi.

Tato houba je známá svými:

 • Imunostimulačními a modulačními účinky
 • Má též antiifekční
 • Protinádorové působení

Sítnice je hlavním orgánem zraku. Zachycuje pozorovaný obraz a pomocí zrakového nervu jej posílá do zrakových center v mozku. Centrální část sítnice "makula" zprostředkovává ostré vidění detailů (čtění). Pokud je člověk postižen centrální zrakovou ostrostí vidí uprostřed obrazu šedé stíny a černé skvrny. Tím ztrácí schopnost číst, rozeznávat barvy a tváře ...

Proto chraňte svůj zrak prevencí!

Sítnici najdete v zadní části oka jako vnitřní tenkou vrstvu. Je to oblast s bohatým cévním zásobeném, jejímž úkolem je tedy zachytit obraz vnímaného předmětu a zrakovým nervem jej odeslat do zrakových center mozku. Centrální část sítnice tzv. žlutá skvrna (makula) je důležitá pro ostré rozeznávání detailů (čtení, řízení auta, sledování televize).

Poruchy a nemoci sítnice

 • Vrozené vady
  Degenerace sítnice jsou nezánětlivé změny, které provází poškození nervových buněk. Odborníci uvádějí, že tento typ je způsoben nejen geneticky, ale i civilizačními vlivy a životním stylem (kouření, obezita, vysoký krevní tlak, ultrafialové zíření, nevyvážená strava s nedostatkem vitamínu E.
 • Místní postižení, úraz oka
  Vlivem úrazu, nádorů a zánětu může dojít l tzv. odchlípení sítnice
 • Zánětlivá onemocnění, infekce
 • Retinopatie
  Trvalé změny na sítnici, které vznikají v souvislosti s vysokým tlakem a cukrovkou
 • Revmatologické a metabolické onemocnění
  Nezbytná konzervativní léčba

Prevence je důležitá!

Ideální je absolvovat preventivní oční vyšetření jednou za dva až čtyři roky. Při podezření na počínající onemocnění či v případě různých rizikových faktorů (diabetes, vysoký i velmi nízký krevní tlak, závažné oční onemocnění v rodině) navštívit odborného lékaře ihned.
Američtí vědci ohlásili další úspěch v oblasti výzkumu využití kmenových buněk. Podařilo se jim vypěstovat umělou oční sítnici. Zázračné buňky získali z lidské kůže!


Image 2

Ochrana sítnice - studie

Pro odbornou veřejnost (klinická studie)

Využily tedy výtažek obsahující lipid z výtrusů Reishi při pokusu na krysách. Krysám byla podána N-methyl-N-nitrosourea (MNU), která prokazatelně poškozuje sítnici. Navozuje apoptózu u fotoreceptorů, tento jev se pak může ověřit pomocí aktivace genů Bax, Bcl-xl (antiapoptorický) a kaspázy-3, jejichž aktivita se zvyšuje právě při apoptotických dějích. Části krys byl podáván výtažek z Reishi a části nikoli, aby bylo možné porovnat, zda má Reishi skutečně protektivní vliv. Byl testován i vliv dávky na stav sítnice. Byly podávány tyto dávky 0,5, 1, 2 a 4 g/kg hmotnosti krys. Hlavní bod spočíval v ověření exprese výše zmíněných ukazatelů apoptózy ve vzorcích sítnice, které byly získány v čase 0 před podáním MNU, 1, 3, 7 a 10 dní po podání MNU.
Výsledky PCR i imunofluorescence ukázaly, že do 3. dne došlo ke zvýšení přepisu Bax i Bcl-xl, stejně tak kaspázy-3 u krys neléčených i léčených výtažkem z Reishi, ale v případě krys, jimž byl podáván výtažek došlo k menšímu nárůstu a následně ke snížení exprese mRNA pro propapoptotický Bax a kaspázu-3 oproti výtažkem neléčeným krysám. To znamená, že nedošlo k tam výraznému zániku světločivných buněk. Došlo ale ke zvýšení Bcl-xl, který působí protiapoptoticky.

Jednotlivé pokusy tedy prokázaly, že MNU vyvolá apoptózu buněk sítnice jak u myší léčených, tak neléčených, avšak u léčených v menší míře, za čímž stojí snížení transkripce Bax a kaspázy-3 a zvýšení exprese Bcl-xl. Vědci tedy potvrdili, že jimi použitý výtažek dokáže zmírnit poškození sítnice (zdroj Mycomedica.cz).

Zdroj: Gao Y, Deng XG, Sun QN, Zhong ZQ. Ganoderma spore lipid inhibits N-methyl-N-nitrosourea-induced retinal photoreceptor apoptosis in vivo. Exp Eye Res. 2010;90(3):397-404.

Informace uvedené na těchto webových stránkách jsou poskytovány pouze pro informační účely a nejsou určeny k nahrazení léčení od kvalifikovaného lékaře. Pro informace o zdravotním stavu se poraďte s Vašim lékařem ...

Mohly by extrakty z medicinálních hub posílit váš imunitní systém více, než vitamíny C a D?
Imunitní systém nás chrání proti infekcím a nemocem, protože dokáže identifikovat a zabíjet patogeny a nádorové buňky. Zbavuje organismus toxinů. Objeví začínající problémy způsobené viry i červy a dokáže rozlišovat mezi zdravými buňkami a potencionálními útočníky. Jinými slovy, je to systém, který se o nás komplexně stará.
více
Jednou z nejčastějších mystifikací je, že by člověk měl získávat všechny důležité živiny ze stravy.
více
Aktuality

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde ...

Chcete podpořit dobrý stav svých kloubů, chrupavek, vazů a šlach? 
Více info zde ...

Máte problémy s padáním, řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech lupy?
Více info zde ...

Papája je spojencem pro zdravé srdce a dokáže předcházet ... 
Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup