603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00

Chaga, diabetes a krevní lipidy

Chaga je medicinální houbou, jejíž domovina je v oblasti Sibiře, Ruska. Jedná se o dřevokaznou houbu rostoucí hlavně na břízách ... 

Image 1

Využití Chagy

Podobně jako ostatní medicinální houby má:

 • Silný vliv na imunitní systém
 • Přispívá k udržení normální hladiny cholesterolu v krvi 
 • Díky obsahu betulinu má protirakovinné účinky
 • Působí pozitivně na zažívací soustavu, zvláště pak na žaludek v případě gastritid
 • Působí též jako antioxidant

Co je diabetes mellitus?

Diabetes mellitus (cukrovka, DM) je chronické onemocnění, která se projevuje poruchou metabolismu sacharidů (cukrů). Postihuje až 5 % obyvatelstva. Při onemocnění je zvýšená hladina cukru v krvi (hyperglykémie), může být i snížená (hypoglykémie) a cukr v moči (glykosurie). 

Rozlišujeme 2 typy:

 • Diabetes I. typu (autoimunitní onemocnění)
  Zde jsou ničeny buňky slinivky břišní, které produkují inzulín vlastním imunitním systémem, tj. absolutní nedostatek inzulínu. Tento typ je zcela závislý na dodání inzulínu a projevuje se především v mládí. Má sklon k těžkým akutním komplikacím. 
 • Diabetes II. typu
  Je způsobeno sníženou citlivostí tkání vlastního těla k inzulínu, tj. relativní nedostatek inzulínu. Nezávislý na inzulínu (mohou být pouze tbl.), projevuje se spíše u starších osob s nadváhou, ale i s výskytem cukrovky geneticky.

Oba typy tedy vznikají v důsledku nedostatku inzulínu produkující ze slinivky břišní.

Příznaky diabetu mellitus?

Neléčená cukrovka se projevuje zejména žízní, zvýšeným močením ...
Základem léčení diabetes mellitus je dieta s omezeným množství sacharidů, tuků ... Pokud nestačí dieta přechází se na léky či inzulín.


Chaga a diabetes - studie

Pro odbornou veřejnost (klinická studie)

V předkládané studii se vědci rozhodli zjistit vliv Chagy na oblast civilizačních nemocí, které se často projevují zvýšenými hodnotami krevního cukru a lipidů.

Image 2

Vyrobili z Chagy vodný extrakt, melaninový komplex. Zjistili, že dokáže zvýšit citlivost buněk na působení inzulinu, tato necitlivost je často přítomná u diabetu II.typu. Navíc bylo potvrzeno, že extrakt dokáže snížit množství tukové tkáně u obézních myší, které byly krmeny vysokotučnou dietou.

Vědci dále zkoumali, jaké mechanismy jsou zapojeny do těchto účinků. Došlo ke zvýšení aktivit závisejících na fosfatidylinozitol 3-kinázy. Došlo ke zvýšení fosforylace Akt, signální dráha PI3K/Akt, která vede k aktivaci transportérů. Vědci zachytili translokaci glukózových transportérů z cytosolu buňky na jejich povrch, což umožňuje přesun glukózy do buněk. Cukry tak nezůstávají v krvi, cévách, které pak poškozují. Co se metabolismu tuků týká, zvyšuje se exprese genu pro adiponektin (chrání před rozvojem aterosklerózy, vznikem volných radikálů, snižuje hladinu cukrů, triglyceridů a volných mastných kyselin) a změny v expresi dalších genů souvisejících s lipogenezí.

Je tedy jasné, že extrakt z Chagy je velmi účinný v ovlivnění metabolismu cukrů a tuků, tím snižuje riziko vzniku civilizačních nemocí, aterosklerózy (zdroj Mycomedica.cz) ...

Zdroj: Lee JH, Hyun CK. Insulin-sensitizing and beneficial lipid-metabolic effects of the water-soluble melanin complex extracted from Inonotus obliquus. Phytother Res. 2014 Sep;28(9):1320-8.

Informace uvedené na těchto webových stránkách jsou poskytovány pouze pro informační účely a nejsou určeny k nahrazení léčení od kvalifikovaného lékaře. Pro informace o zdravotním stavu se poraďte s Vašim lékařem ...

Látka cordycepin, jak už její název naznačuje, se extrahuje z hub z rodiny Cordyceps, ať už se jedná o Cordyceps militaris či sinensis.
více
Cordyceps ochraňuje buňky slinivky produkující inzulín ...
Cordyceps (housenice čínská) je parazitická houba, jejíž domovinou jsou vysokohorské oblasti Tibetu a Číny. Živí se hmyzem, jeho larvami, plodnice poté co „vysaje“, obsah zaplní prázdnou skořápku. Cordyceps je velmi cennou léčivou houbou již po tisíce let, kdy ji využívá tradiční čínská medicína.
více
Aktuality

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde ...

Chcete podpořit dobrý stav svých kloubů, chrupavek, vazů a šlach? 
Více info zde ...

Máte problémy s padáním, řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech lupy?
Více info zde ...

Papája je spojencem pro zdravé srdce a dokáže předcházet ... 
Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup