603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00

Vrbovka malokvětá

Latinský název: Epilobium parviflorum
Lidové názvy: Vrbovka, ženský vlas, chmejřisko, pejří, vrbina, Ivanův čaj, vrbka, ohnivá bylina
Čeleď: pupalkovité (Onagraceae)
Sbíraná část: nať

Účinně napomáhá při:

Bylina s účinky zejména na urologický trakt nebo prostatu.

 • Prostata, bolestivé močení 
  Vrbovka řeší problémy jako je bolestivost při močení, časté nutkání k močení, drobné úniky moči nebo pomáhá zmírnit závažnější inkontinence, při onemocnění prostaty zvláště její ochranného působení při benigní hyperplazii prostaty (zbytnění prostaty). 
 • Nemoci ledvin, záněty
  Lidoví léčitelé sahají po vrbovce při chorobách ledvin, zánětech močového měchýře. Ohledně zánětů urologického traktu se doporučují již zmíněné kombinace, nejčastější bylinné směsi obsahují medvědici lékařskou, brusinku, zlatobýl, truskavec ptačí, blešník, přesličku nebo břízu.
 • Pročištění krve
  Lidová medicína doporučuje vrbovku malokvětou při potřebě pročištění krve, léčitelé ji volí jako vhodný doplněk při dietních opatřeních nebo k celkové očistě organismu.
 • Menopauza
  Účinné látky v patřičné dávce napomáhají utišovat menopauzální projevy u žen (výkyvy nálad nebo pocitů horka/chladna).

Účinné látky vrbovky malokvěté v silné koncentraci vykazují protizánětlivý efekt na určité kmeny bakterií, čímž lze předpokládat jeho "úlevový efekt" při zánětech močových cest. Je prokázané, že účinné látky vrbovky vykazují právě antioxidační efekt.

Zevně se užívá odvar z vrbovky malokvěté k podpoře hojení mokvavých i suchých nehlubokých ran. Vrbovka by totiž měla urychlit proces hojení. V lidovém léčitelství se dočítáme, že je vrbovka vhodná ke zmírnění potíží zažívacího traktu, při krvácení konečníku, při menstruačních potížích, při poškození sliznice úst nebo proti tvorbě zánětlivých výpotků .

Lidová medicína doporučuje vrbovku malokvětou při potřebě pročištění krve, léčitelé ji volí jako vhodný doplněk při dietních opatřeních nebo k celkové očistě organismu (například během jara). Účinné látky v patřičné dávce napomáhají utišovat menopauzální projevy u žen (výkyvy nálad nebo pocitů horka/chladna).

Pro více info ZDE

Image 1

Botanický popis

Vrbovka malokvětá je vytrvalá bylina, která dosahuje výšky v průměru 30-80 cm. Lodyha je vzpřímená, hustě pokrytá jemnými chlupy zvláště ve spodní části rostliny. Listy vrbovky jsou protistojné, bez řapíku, kopinaté a mírně zubaté, u báze jsou mírně zakulacené, 5-10 centimetrů dlouhé. Květy vrbovky malokvěté jsou malé, barvou načervenalé, bledě růžové až téměř bílé, 6-8 mm široké se 4 květními lístky, 8 tyčinkami a 4 lalůčkatými bliznami. Kvete od června do srpna. Oboupohlavné květy vrbovky se buďto samoopylují nebo jsou opyleny pomocí hmyzu. Plodem vrbovky je zhruba 8 centimetrová tobolka, která obsahuje velmi malá (asi 1 mm) černá semínka s jemnými bílými vlákny (chmýr), pomocí kterých se může pohybovat ve vzduchu.

Vrbovka malokvětá se většinou nachází na území Evropy včetně Velké Británie a od středních částí Švédska až po severní Afriku, západní Asii po Indii a Severní Ameriku po severní regiony Kanady a Aljašky. Vrbovka se dá volně nalézt na horách v průměru do nadmořské výšky až 1400 m.n.m.. Vrbovka malokvětá preferuje spíše zastíněná stanoviště s dostatečnou vlhkostí. Nejraději upřednostňuje močály, rumiště, bažiny, mokřady, vlhké louky a úbočí lesů, lesních pasek a náspů. Má ráda kamenité půdy s vysokým obsahem dusíku. Na území České republiky se hojně vyskytuje takřka všude, nejvíce se však vyskytuje v podhorských oblastech.

Obsahové látky

Vrbovka malokvětá disponuje celou řadou účinných látek, přičemž jedny z nejvýznamnějších jsou flavonoidní povahy kaempferol, quercetin, myricetin, lektiny, sitosteroly, které vykazují mírné protizánětlivé, proti edematózní a částečně hojivé účinky na cévy a sliznice.

Tradiční dávkování

Výluh: Klasické novodobé herbáře doporučují asi 1 vrchovatou lžičku (cca 5 g) sušené natě vrbovky, které se mohou jen zapařit 250 ml vařící vody, vyluhovat a ihned pít. Poté už se některé spíše staré liší. Staré kroniky popisují při závažných stavech pít 2x denně 1 šálek studeného výluhu, přičemž se má vytvořit smísením špetky natě se dvěma šálky horké vody, ve které se směs 10 minut louhuje.

Odvar: odvaru slitím 200 ml studené vody s cca 5-10 g sušené drogy, která se vaří na mírném ohni po dobu asi 15 minut, kořen i déle, a posléze se vytvořený roztok nechává odstát, scedí se a podává. V čem se literatura shoduje je samozřejmě část rostliny, fakt, že se musí čaj popíjet po delší dobu, maximálně 2x denně a vždy nejlépe na lačno.

Cordyceps (housenice čínská) patří mezi známé vitální houby, a to nejen v Asii, kde je i výraznou součástí čínské medicíny. Jedná se o cizopasnou houbu cizopasící na housenkách motýla tak dlouho, až je zahubí, vyplní její chitinový obal housenky. Díky své odolnosti se vyskytuje i v tibetských horách.
více
Reishi (lesklokorka lesklá), je asijskou nejedlou parazitickou houbou, která má však jiné, důležitější využití než v kulinářství. Hojně užívaní v čínské medicíně. I západní medicína jí věnuje velkou pozornost a zkoumá její účinky, které čínská medicína popisuje v pramenech starých tisíce let.
více
Impotence, neplodnost, snaha o početí ...    
více
Sexuální aktivita, ztráta potence pro muže i ženy ....
více
Aktuality

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde ...

Chcete podpořit dobrý stav svých kloubů, chrupavek, vazů a šlach? 
Více info zde ...

Máte problémy s padáním, řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech lupy?
Více info zde ...

Papája je spojencem pro zdravé srdce a dokáže předcházet ... 
Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup