603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00

Růže šípková

Latinský název: Rosa canina
Lidové názvy: Šípek, růže, dog-rose
Čeleď: růžovité (Rosaceae)
Sbíraná část: plod, okvětní plátky

Účinně napomáhá při:

Tradiční evropská bylina s mnohým využitím a nádhernou vůní. Šípky růže šípkové jsou jedlé, čaj ze šípku je doporučován k léčení virových systémových infekcí a zánětů močových cest, protože obsahují vysokou koncentraci vitaminu C.

 • Nachlazení, infekce bakteriální i virová
  Podpora při respiračních funkcích a vitálních hodnot dýchacího systému.
 • Cévní stěny, křečové žíly
  Zpevňuje cévní stěnu, snižuje lámavost kapilár, takže předchází vzniku edémů a dalších symptomů zánětů a vzniku křečových žil u namáhavého zaměstnání. Snižují plasmatickou koncentraci cholesterolu a volných mastných kyselin, stejně tak snižují ukládání cévních aterosklerotických plátů.
 • Antioxidant a imunita
  Díky vysokému obsahu vitaminu C jako silného antioxidantu lze hovořit o růži šípkové jako silné antioxidační bylině. V rámci těchto schopností je také doporučována k podpoře celkového imunitního systému.
 • Otoky, odvodnění a krevní tlak 
  Odvar působí mírně močopudně, proto je doporučováno vypít alespoň 1 litr vody. Snižuje mírně krevní tlak a pomáhá snižovat mírné otoky. Odvodňuje nečistoty a pomáhá profiltrovat ledviny a pročistit vylučovací aparát. Existují studie, které se soustřeďují na popisování obsahových látek růže šípkové na zhodnocení zánětů ledvin a močových cest, prozatím s pozitivními výsledky.
 • Soustředění, uklidnění a únava
  Růže šípková uklidňuje, pomáhá proti jarní únavě, zlepšuje koncentraci a prodlužuje dobu psychického soustředění.
 • Trávící trakt, nadýmání
  Obsahové látky, zvláště vysoký obsah vitaminu C a flavonoidů, zapříčiňují mírný stahující efekt, který by měl ve správné koncentraci pomáhat při podpoře funkce trávicího traktu, preventivně proti zažívacím potížím a poté k úlevě při potížích jako nadýmání nebo průjem.

Stejně látky podporují tvorbu protrombinu, a proto jsou vhodnými látkami při podpoře zastavení krvácení a hojení povrchových ran.

Pro více info ZDE

Image 1

Lidové léčitelství

V lidovém léčitelství se navíc používá při zlomeninách k podpoře hojení, při avitaminózách k suplementaci nejdůležitějších vitaminů, při cukrovce, černém kašli, únavě, úplavici, při silné a bolestivé menstruaci, těžkostech při močení, při hemoroidech a podobných potížích souvisejících se žilními chorobami, vykašlávání krve a při slzení očí.

Botanický popis

Jedná se o opadavý keř, který může dorůst až 3 metrů, zpravidla však kolem 1-2,5 metrů výšky nebo liánu, která se může vyšplhat do vyšších výšek než dosahují průměrné stromy. Kmen je pokrytý malými, ostrými ostny, které jí pomáhají ve šplhu jako dlouhé výhony. Větve jsou trnité, mírně převislé nebo vzpřímené. Listy růže jsou střídavé, řapíkaté, lichozpeřené, kopinaté tvořeny z pěti až sedmi menších listenů. Lístky jsou eliptické nebo vejčité, mírně zašpičatělé, pilovité, dlouhé 2-4 cm a široké 1-2,5 cm.
Květy mívají v průměru 4-6 cm, obvykle světle růžové, mohou se však pohybovat mezi bílou až temně růžovou s pěti okvětními lístky. Kvete v květnu a červnu a květy zrají do 1,5-2 centimetrového červenooranžového plodu, šípku. Ten dozrává v srpnu až září do červeného, tvarem různorodého útvaru. Semena uvnitř šípku jsou obalena ostrými chloupky. Šípky jsou mrazuvzdorné.
Růže šípková je rozšířena prakticky po celé Evropě kromě severských zemích, z této části světa totiž pochází. Rozšířena je také po severní Africe a k Evropě bližší západní Asii. Roste na slunných mezích, stráních, okrajích lesů od nížin po horské oblasti do maximální výšky 1200 m.n.m. Upřednostňuje vápenatou, spíše hlubší půdu, jelikož její kořeny sahají celkem hluboko.

Obsahové látky

Rostlinná droga obsahuje 0,2-1% obsahu vitaminu C v sušině, karotenoidy, vitamíny B1, B2, K, flavonoidy, organické kyseliny společně s kyselinou citrónovou, jablečnou, nikotinovou, cukry, slizy, pektin a minerály.

Tradiční dávkování

Čaj se připravuje ze sušených a drcených nebo nedrcených plodů, ze kterých se nadávkuje asi 2 čajové lžičky na 250 ml vody. Na posílení se popíjí šípkový likér, který se připravuje z 1 kg šípků, 0,5 kg cukru a 3 litrů destilátu a popíjí se 1 sklenka denně před jídlem. Sirup se připraví z 200 gramů květů, 3 kilogramů cukru a 2,2 litrů vody a poté se po smíchání přidá 150 gramů lihu 60%.

Funkční obranyschopnost je základem našeho přežití. Víte jaké vitamíny a minerály Vám nesmí chybět?
více
Cordyceps patří mezi vitální houby. Jeho účinky jsou v čínské medicíně známé již tisíce let a jeho využití se stále více uplatňuje i v západní medicíně ... 
více
Aktuality

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde ...

Chcete podpořit dobrý stav svých kloubů, chrupavek, vazů a šlach? 
Více info zde ...

Máte problémy s padáním, řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech lupy?
Více info zde ...

Papája je spojencem pro zdravé srdce a dokáže předcházet ... 
Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup