603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00

Ořešák černý

Latinský název: Juglans nigra L.
Lidové názvy: Ořešák, ořech, walnut
Čeleď: ořešákovité (Juglandaceae)
Sbíraná část: oplodí, plody, list

Účinně napomáhá při:

 • Střevní paraziti
  Obsahové látky ořešáku černého byly testovány na jejich potencionální schopnost zahubit střevní parazity při infekčních chorobách gastrointestinálního traktu. Ořešák černý je součástí mnoha antiparazitických a antimykotických přípravků/směsí proti mnoha mikroorganismům včetně Giardií, ploštěnek, měchovců a hlístic.
 • Přírodní "antibiotikum" 
  V roce 2012 byly testovány chinonové extrakty z ořešáku černého na antimikrobní efekt obsahových látek, přičemž jako nejvíce účinnou látkou se projevil juglon. Juglon vykázal specifický baktericidní efekt vůči kmeni Erwinia amylovora a zdá se jako potenciální přírodní náhrada dnešní antibiotické léčby.
 • Antivirotický efekt/HIV vir
  Podáním juglonu (látka obsažená v ořešáku) dochází k zastavení replikace viru HIV a prokazuje určitý antivirotický efekt.
 • Trávení, pálení žáhy, plynatost
  Lidová medicína používá oplodí ořešáku černého při bolestivém trávení, při kolikách, pálení žáhy, meteorismu/plynatost, k podpoře vylučování žlučových šťáv.
 • Nosohltan a dutina ústní
  Ke kloktání při zánětech nosohltanu a dutiny ústní.
 • Kožní nemoci
  K oplachům při kožních chorobách a bolestivém akné.

Obsahové taniny (polyfenolické třísloviny) jsou schopné snižovat plasmatické hladiny cholesterolu, pomáhají smršťovat potní žlázy, což vede ke snížení pocení, a přinášejí úlevu při průjmu a zvýšené krvácivosti.

Lidová medicína

V léčitelství se používají slupky, jádra, listy a oplodí ořešáku černého. Nejznámnější příznivé účinky těchto částí jsou schopnost čistit organismus, podpořit přirozenou imunitu, zlepšit aktivitu mozkových funkcí, podpořit chuť k jídlu, snížit cholesterol, zlepšit aterosklerotické projevy a příznivě ovlivňovat kardiovaskulární systém (s významným vlivem na cévy).
V lidové léčbě je oplodí ořešáku černého tradičně využíváno k léčbě některých nádorových onemocnění. Severoameričtí léčitelé doporučují podávání černého ořešáku ke stabilizaci při leukémii, dále při syfilisu. Ještě je důležité zmínit, že v gemmoterapii se používá tinktura z pupenů ořešáku černého. Je mu přisuzována podpůrná funkce při onkologických onemocněních, zejména u neoperovatelných nádorů při chemoterapii a radioterapii.

Pro více info ZDE

Image 1

Botanický popis

Ořešák černý (Juglans nigra L.) je majestátní strom mající své terapeutické kořeny u severoamerických Indiánů. Ořešák černý je opadavý, statný, přímo rostoucí strom dorůstající až do 20-40 m výšky a 15-25 m do šířky. Kůra stromu je rozbrázděná, tmavě šedá a dává borce diamantově tvarované vzorce. Listy jsou složené, lichozpeřené a střídavě rozmístěné na větvích, 30-60 cm dlouhé, lístků je 15-23, jsou zašpičatělé, 7-10 cm dlouhé, asi 3 cm široké a okraje mírně pilovité. Ořešák je jednodomá rostlina, samčí květy jsou hnědé jehnědy, samičí květy jsou ve shlucích po 2 až 5, vždy na koncích větve. Plody jsou kulovité, velmi pevné, velké 4-6 cm v průměru, zelenohnědé, aromatické (štiplavé až pálivé aroma), mají jedlá jádra a zrají na podzim zhruba od října do listopadu.
Ořešák černý pochází původem z východní části Severní Ameriky. Lidskou činností a zemědělskou poptávkou se strom v 17. století rozšířil do Evropy, střední Asie, až do Číny. 

Obsahové látky

Na 100 gramů oplodí ořešáku černého vychází zhruba 10 g na uhlovodíky, tuky na cca 59 g (s převahou polynenasycených mastných kyselin jako je kys. linoleová, olejová, palmitová a stearová) a bílkoviny 24 g. Zbylé množství spadá na vitaminy B1, B2, B3, významné množství B5 a B6, dále B9, B12, vitamin C, D, E a K. Významně biologicky aktivní je juglon (naftochinonový derivát), plumbachin (chinonový pigment) a tanin (polyfenolická látka). Z minerálních látek lze zmínit obrovské množství manganu, fosforu, hořčíku a zinku, méně je vápníku, železa, sodíku a draslíku. Asi 4 gramy spadají na vodu.

Tradiční dávkování

Ořešák černý se užívá formou odvaru, který se připraví smísením jedné polévkové lžíce se 750ml studené vody. Přivedeme k varu a na mírném ohni povaříme max. 10 min. Poté odstavíme a takto připravený odvar se vypije ve třech dávkách během dne.

Až dosud se jednalo pouze o podezření, že zánětlivá onemocnění střev jsou zvláštností naší doby, ale opak je pravdou. Četnost tohoto onemocnění neúměrně stoupá ...
více
Agaricus blazei Murill (AbM) je vitální houbou, která pochází z pralesů jižní Ameriky, kde je využívána domorodými obyvateli k lidovému léčitelství u mnoha zdravotních obtíží. Díky svým účinkům se rozšířilo povědomí o ní po celém světě ... 
více
Aktuality

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde ...

Chcete podpořit dobrý stav svých kloubů, chrupavek, vazů a šlach? 
Více info zde ...

Máte problémy s padáním, řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech lupy?
Více info zde ...

Papája je spojencem pro zdravé srdce a dokáže předcházet ... 
Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup