603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00

Vitánie snodárná

Latinský název: Withania somnifera
Lidové názvy: Ašvaganda, Indický ženšen, Zimní třešeň
Čeleď: lilkovité (Solanaceae)
Sbíraná část: kořen, list, nať

Účinně napomáhá při:

Ašvaganda má afrodiziakální, antivirové, baktericidní, antioxidační, stimulující a protizánětlivé účinky. Vysloužila přezdívku "bylina mládí", "síla koně" jelikož zpomaluje stárnutí. Podporuje správnou funkci imunitního systému a celého organismu a vyživuje tkáně, svaly i kosti v těle a tím pádem zabraňuje jejímu rychlému opotřebení. Brání také poklesu vitaminu C, vápníku a libida ... 

Image 1

 • Sexuální poruchy, frigidita
  Jako afrodiziakum ji mohou užívat ženy i muži. Zvyšuje chuť na samotný milostný akt. Je označována za velmi spolehlivé přírodní afrodiziakum a využívá se i jako prodloužení erekce u mužů.
 • Reprodukční soustava u mužů
  U mužů může vitánie spavá navýšit hladinu mužských pohlavních hormonů a zlepšit stav reprodukční soustavy. Navyšuje také počet spermií a jejich pohyblivost, stejně jako hladiny testosteronu. 
 • Podporuje plodnost
  Je vhodná pro páry snažící se o potomka, protože užívání této rostliny napomáhá klepšímu prokrvení malé pánve a tím pádem zvyšuje plodnost. Pro oba partnery je Ašvagandha vhodné afrodisiakum, nehledě na to, že má omlazující účinky.  
 • Buněčná smrt nádorových buněk
  Podle některých zdrojů napomáhá withánie navodit apoptózu (programovanou buněčnou smrt nádorových buněk). Brání také růstu nových nádorových buněk. Jedním ze způsobů, jak tak činí, je generování reaktivních druhů kyslíku, které jsou toxické pro nádorové buňky, nikoliv však pro normální tělesné buňky. Dalším z mechanismů je snížení rezistence nádorových buněk vůči apoptóze.
 • Chemoterapie
  Je vhodné užívat současně s chemoterapiemi. Můžete se vyhnout jejich nežádoucím účinkům.

Podpoří při stresu ...

Užíváním withánie spavé stimulujete:

 • Stres, úzkost a deprese
  Odolnost organismu vůči stresu a pozitivní vliv má její užívání u osob se stresovými a úzkostnými poruchami. Obdobně pozitivně může působit také v případě depresí.
 • Navýšení energie, zlepšení soustředění
  Ve svých účincích předčila i sibiřský ženšen. Wihtania somnifera je využívána a doporučována manažerům, či jinak psychicky zatíženým jedincům, kteří trpí úzkostí, stresem a nervozitou. Má také kladný vliv na funkci mozku, vstřebávání a následné uchování informací.
 • Stresový hormon kortizol
  Withánie spavá může snižovat hladinu „stresového hormonu“ kortizolu. Vyplavují jej žlázy s vnitřní sekrecí jako reakci na stresovou situaci nebo v momentě, kdy se hladina krevního cukru přiblíží ke kriticky nízké hladině. V některých případech může dojít k chronickému nárůstu hladiny kortizolu, což může mít za následek dlouhodobé zvýšení hladiny krevního cukru a ukládání tuku v oblasti břicha. Proto je jeho dlouhodobě vysoká hladina pro lidský organismus nebezpečná.

Svým antioxidačním působením podporuje Withánie spavá zdraví a aktivitu mozku a napomáhá ochraně nervových buněk před poškozením volnými radikály


 • Rychlé usínání a klidný spánek
  Neovlivňuje centrální nervový systém (CNS), její účinky působí ve spánku, nikoli přes den, kdy je potřeba jasná mysl. České pojmenování Snodárná si vysloužila tím, že urychluje usínání.
 • Snižuje hladinu krevního cukru
  Potože navyšuje vyplavování inzulinu a zlepšuje inzulinovou senzitivitu v buňkách svalů. Takto withánie působí nejen u cukrovkářů, ale i zdravých osob.
 • Cholesterol a triglyceridy
  Zdraví kardiovaskulární soustavy podporuje withánie i tím, že reguluje hladinu cholesterolu a triglyceridů.
 • Zánětlivé procesy v organismu
  Působí proti zánětlivým procesům v organismu díky tomu, že podporuje aktivitu buněk imunitního systému, které bojují proti infekcím a umožňují organismu zachovat si zdraví. Snižuje zánětlivé markery, jako je například C-reaktivní protein (CRP), který bývá spjat se zvýšeným rizikem rozvoje srdečně-cévních onemocnění.

Withanie somnifera (Ashwagandha), je bylina s mnoha zdravotními benefity. Klasifikována je jako adaptogen, což znamená, že lidskému organismu napomáhá vypořádat se se stresem. Podporuje také celou řadu procesů v organismu a fungování mozku. Napomáhá organismu v boji s úzkostmi a depresemi.

Ajurvédský poklad

Vitánie snodárná je jednou z nejdůležitějších bylin v Ajurvédě, alternativní medicíně indického kontinentu. Zde se využívá již déle než tři tisíce let pro úlevu od stresu, navýšení energie a zlepšení soustředění.
"Ashwagandha" v indickém názvu znamená „pach koně“, toto označení se tedy vztahuje jak k jejímu specifickému odéru, tak tomu, nakolik dokáže posílit sexuální stimulaci. Její botanický název je withánie snodárná, je ale známá i pod pojmenováními indický ženšen, zimní třešeň, ašvaganda či vitánie spavá.

Botanický popis 

Ašvaganda (Withanie snodárná, Withania somnifera) je vytrvalá, subtropická až tropická rostlina, druh rodu withanie, která bývá po několik tisíciletí využívána v systému tradičního indického lékařství, v Ájurvédě ...
Tato trvalka dorůstá 35 – 80 cm vysoko. Stonek Ašvagandy je štíhlý a zelený. Ozdobou těla Ašvagandy jsou hustě rostlé oválné, drobné, jasně zelené listy. Květy jsou zelené, někdy zelenožluté, avšak po odkvětu a při dozrávání vykukují plody červené barvy, podobající se mochyni. Velmi hořké jsou kořeny Ashwandhy, které jsou dlouhé 0,5 – 1 cm. 
Rozšíření: Afrika, Asie  

Obsahové látky

Kořeny Ašvagandy obsahují alkaloidy (pseudotropin, tropin, somniferin a withanin). Vitánie snodárná obsahuje také aminokyseliny (kyselina aspagarová, kyselina glutamová, alanin, glicin ...)

Tradiční dávkování

Při používání mletého kořene se doporučuje maximálně 5 g sušené drogy denně. Kořen Ašvagandy postačí rozmíchat ve vodě, šťávě nebo džusu.
Celý kořen Vitánie snodárné žvýkáme. Nadzemní část rostliny se lehce povaří v mléce a podává se 3x denně po 1 hrnku.

Smícháním Ašvagandy a Gotu koly (pupečníku) podpoříte mozkovou činnost a docílíme lepší paměti.

Tinktura
100 g suché byliny / 125 g čerstvé byliny na 0,5 l 60% alkoholu. Bylinu naložíme na týden a uskladníme v šeru a každý den tinkturu protřepeme. 8. den scedíme a můžeme užívat 1 kapka na 1 kg hmotnosti.

Upozornění

Rostlina není vhodná pro těhotné, kojící ženy a děti. Nejsou známé žádné kontraindikace.

Fytoestrogen obsažený v kurkumě, kurkumin je populární indické koření. Výzkumy ukázaly, že je tato aktivní složka schopna zlepšit paměť lidí a zmírnit depresi ...
více
Víte co může být příčinou Vaší únavy? 
více
Sílu bylinek jako je Rozchodnice růžová využívá tradiční lidová medicína po staletí jako terapie přii únavě, depresím a dalším zdravotním komplikacím. Dnes si tyto dary přírody nacházejí cestu také do zdravotnictví, farmakologie a kosmetiky ... 
více
Aktuality

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde ...

Chcete podpořit dobrý stav svých kloubů, chrupavek, vazů a šlach? 
Více info zde ...

Máte problémy s padáním, řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech lupy?
Více info zde ...

Papája je spojencem pro zdravé srdce a dokáže předcházet ... 
Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup