603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00

Prcha saflorová

Latinský název: Leuzea carthamoides (Rhaponticum carthamoides)
Lidové názvy: Leuzea saflorová (saflorovitá, šustivá), Parcha světlicová, Saflor, Maral, Maralí kořen
Čeleď: hvězdicovité
Sbíraná část: kořen

Účinně napomáhá při:

Parcha saflorová neboli maral se již po několik staletí považuje za výtečný adaptogen, který pomáhá organismu zlepšovat adaptaci na stres, slabosti a na výkyvy prostředí.

 • Neplodnost

  Někteří lidoví léčitelé používají maral v kombinaci k léčbě impotence (u neplodnosti se podporuje užívání u obou partnerů) a stimulaci funkcí pohlavních žláz využívajíce také jejího afrodisiakálního účinku. V některých oblastech se používá maral k prohloubení milostného prožitku pro oba partnery. Stejně se podává při obtížné snaze o početí.

 • Adaptogen
  Adaptace na stres, na výkyvy prostředí, počasí. Posiluje nejen ducha, ale také tělo. Podává se v některých případech jako anabolikum k podpoře růstu svalové hmoty bez pozorování nežádoucích účinků.Obsahové látky kořene maralu zvyšují koncentraci nitrobuněčných fosfátů zásobního glykogenu a podporují jeho metabolické využití. Pomáhá snižovat únavu a zvyšovat odolnost (ve vytrvalostních sportech, rychlosti reflexů a koncentrace). Pravidelným užíváním kořene maralu se může docílit zvýšení fyzické odolnosti a odstranění chronické únavy.

Sportovci/plavci vyprávěli o zlepšení výkonu při pravidelném užívání extraktu z maralího kořene, eleutherokoku a rhodioly.

 • Imunostimulant, vyčerpanost organismu
  Podporuje přirozenou obranyschopnost a využívá se jako imunostimulant v boji proti infekcím různé etiologie. Některé herbáře doporučují maral při vyčerpanosti organismu, během rekonvalescence po náročných operacích a po intoxikaci některými látkami.
 • Mononukleóza/EBvir a borelióza
  Povzbuzujícího účinku se také využívá k doléčení některých náročných infekčních onemocnění jako je mononukleóza či borelióza. Podobného efektu se snaží léčitelé dosáhnout po stavech akutních hepatitid (žloutenky), při cystách a při některých zánětlivých onemocněních epidermis.
 • Onkologické onemocnění
  Podporu imunitního systému se v lidové léčbě dosahuje při některých rakovinných onemocnění s nálezy nádorových lézí. Zdá se, že obsahové látky parchy/maralu zmírňují některé nežádoucí účinky po ozařování nebo po chemoterapii.
 • Antioxidant 
  Některé látky flavonoidní povahy mají prokázané antioxidační účinky a snižují aktivitu oxidativního zážehu (ROS). Obsahové látky vykazují mírný analgetický a antiflogistický (protizánětlivý) účinek, pokud jsou ovšem podávány v optimální terapeutické koncentraci. Není proto náhodou, že lidová medicína využívá výluhy z kořene maralu při bolestech hlavy (také při migrenózních stavech) nebo zad.

Image 1

Lidové léčitelství

Parcha saflorová/maral se používá v tradiční medicíně jako tonikum, pozitivně ovlivňuje a nabuzuje centrální nervovou soustavu, schopnost zlepšovat paměť, učení (zvýšením krevního zásobení kyslíkem do mozku). Zdá se také, že leuzea zlepšuje organizační schopnosti, snižuje projevy psychóz, ulevuje při fobiích, snižuje symptomatologii při Parkinsonově chorobě a zmírňuje neurózy. Parcha saflorová pomáhá z pohledu lidové medicíny se smyslovými poruchami, zmírňuje potíže se sluchem a při šelestech a hučení uvnitř sluchového aparátu.

Podle lidové tradice maralé kořen snižuje hladinu plasmatického cukru a celkového cholesterolu v krvi, udržuje pevné kosti a zabraňuje zpětné resorbci vápníku z kosterní tkáně. Napomáhá také jaterní tkáni se regenerovat a pomáhá s metabolizací některý látek, pomáhá vyplavovat toxiny (metabolity alkoholu).
Napomáhá ochraňovat tkáň žaludku, sleziny a tlustého střeva. Maral se využívá při potřebě posilovat ledviny, sleziny, tlusté střevo, k harmonizaci funkcí žaludku a k úpravě činnosti vylučovacích orgánů. Mírně zvyšuje tlak, pomáhá při bolestech hlavy, zmírňuje mírné deprese. Maral zvyšuje trpělivost, uklidňuje a zlepšuje psychický výkon.

Pro více info ZDE

Botanický popis

Leuzea saflorová je vytrvalá bylina patřící do čeledi hvězdicovitých. Od toho se odvíjí i její vzhled podobný v Čechách velmi rozšířenému bodláku obecnému. Dlouhé střídavé zpeřené listy, jejichž spodní část pokrývá samet připomínající povlak. Pro Leuzeu jsou charakteristické fialové květy uspořádané do kulovitého úboru. Květina může dosáhnout vzrůstu až 180 cm.
Leuzea saflorová pochází ze sibiřských luk severovýchodního Rusku. K jejímu objevení tamními obyvateli se váže příběh. První osadníci přežívali kruté rozmary sibiřského počasí jen velmi těžko. Nekonečná zima, teploty hluboko pod bodem mrazu a ledové vichry. Lidé se snažili na toto roční období pečlivě připravit a proto jejich pozornosti nemohl uniknout ani na Sibiři bohatě rozšířený jelen maral. Od podzimu se totiž jeleni chodili pást do míst, kde rostla právě Leuzea, kopýtky vyhrabávali její kořeny ze země a v hojném množství si na nich pochutnávali. Kořen dodával zvířatům potřebnou sílu, díky které jeleni nejen přežili zimu, ale na konci jara se dočkali i četného potomstva.

Obsahové látky

Ohledně afrodiziakálního účinku na mužskou populaci se zřejmě nejvíce zapojují látky steroidní povahy, a sice inokosterony a ekdysterony. Na buněčné úrovni je jedna látka, 20-hydroxyecdyson, schopna zesílit produkci bílkovin. Leuzea obsahuje vysoké koncentrace bílkovin (také s enzymatickou úlohou), olejů (mastné kyseliny), vitamínů (provitamin A a vitamin C), alkaloidů, silic, tříslovin, kumarinů, flavonoidů (kaempferol, kvercetin, patuletin, quercetin-5-glykosid, isorhamnetin-glykosid), minerálů (fosfor), polysacharidů (také inulin), pryskyřic, polyacetylenů, triterpenoidních glykosidů, vlákniny.

Tradiční dávkování

Odvar: Tradičním receptem na přípravu Maralího kořene je odvar. Nasekanou podzemní část rostliny (asi 2 lžičky) nejprve 1 minutu vaříme a poté 20 minut louhujeme. Takto připravený nápoj si vychutnáváme po jednom šálku v ranních a poledních hodinách.
Tinktura: Účinek na lidský organismus má i tinktura, tedy Maralí kořen dlouhodobě naložený v lihovém roztoku. Tinkturu užíváme po 15 kapkách ve stejných denních dobách jako odvar.

Kontraindikace
Velmi vysoký krevní tlak, těžké poruchy ledvin a jater.
Až dosud se jednalo pouze o podezření, že zánětlivá onemocnění střev jsou zvláštností naší doby, ale opak je pravdou. Četnost tohoto onemocnění neúměrně stoupá ...
více
Existuje mnoho faktorů, které mohou způsobit erektilní dysfunkci. Změny v hormonální rovnováze, vaskulární problémy arteriální nebo žilní povahy, což může nastat u diabetiků, při hypertenzi, u kuřáků, při neurologických poruchách, psychogenních problémech a nebo erektilní dysfunkce způsobené léky ...
více
Sexuální aktivita, ztráta potence pro muže i ženy ....
více
Hormonální nerovnováha u žen, osteoporóza ...
více
Ledviny, močový měchýř, prostata ...
více
Aktuality

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde ...

Chcete podpořit dobrý stav svých kloubů, chrupavek, vazů a šlach? 
Více info zde ...

Máte problémy s padáním, řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech lupy?
Více info zde ...

Papája je spojencem pro zdravé srdce a dokáže předcházet ... 
Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup