603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00

Kožní maz a infekce

Kožní maz

Kožní maz je olejovitá tělní tekutina, kterou organismus vylučuje mazovými žlázami ... 

Image 0

Lidský kožní maz (lat. sebum) je specifický svým množstvím i vlastnostmi. Na čtvereční centimetr se udává v některých místech lidského těla až 150–300 µg kožního mazu, který se vylučuje na povrch pokožky. Zde se smísí se sekretem potních žláz a dalšími látkami, které vytváří tak ochrannou bariéru kůže, která člověka chrání před různými druhy infekcí. Navíc napomáhá kožní maz udržet vodu v pokožce, a tím pádem ji udržuje dostatečně hydratovanou. Zajišťuje pružnost a jemnost pokožky.

Složení kožního mazu 

  • Triglyceridy, vosky, skvalen
  • Volné mastné kyseliny
  • Cholesterol
  • Estery sterolů a diglyceridy

Zejména v období puberty, ale i v dospělosti se množství vylučovaného kožního mazu na pokožku zvyšuje, přičemž dochází často ke vzniku zánětlivých folikulů, akné a seboroické dermatitidy (zdroj Medaprex.cz).

Akné (lat. acne vulgaris) je nejčastější onemocnění kůže, které postihuje až 85 % dospívající populace ve věku 11 – 30 let. Ve většině případů může akné po pubertě spontánně vymizet. Čím dál častěji se vyskytuje i v dospělosti, a to zejména u žen, vlivem stresu a hormonálních změn. V těhotenství se akné může jak zlepšit, tak i zhoršit. Vyskytuje se nejčastěji na obličeji, hrudníku, zádech a oblasti nad rameny, tedy v místech, kde je velké množství mazových žláz..

Více info Akné

U pacientů s akné hraje klíčovou roli nadměrná tvorba kožního mazu, čili sekret olejovité konzistence, který je produkován mazovými žlázami. Za normálních okolností kožní maz pokožku chrání a udržuje ji dostatečně hydratovanou. Je-li však jeho tvorba zvýšená, hromadí se na povrchu pokožky a vytváří mastný film. Přebytečný kožní maz dává pokožce lesklý vzhled s rozšířenými póry. Činnost mazových žláz je řízena hormonálně: mužským pohlavním hormonem testosteronem a jinými androgeny.

Aktuality

Je nazývána také „čistič krve“, což se odráží na zdravě vypadající ... Více info zde

Papája je spojencem pro zdravé srdce a dokáže předcházet ... Více info zde

Máte problémy s padáním, řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech lupy? Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup