603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00
Aktuality

Chcete podpořit dobrý stav svých kloubů, chrupavek, vazů a šlach? Více info zde

Máte problémy s padáním, řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech lupy? Více info zde

Je nazývána také „čistič krve“, což se odráží na zdravě vypadající ... Více info zde

Papája je spojencem pro zdravé srdce a dokáže předcházet ... Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89

Reishi - Lesklokorka lesklá

Reishi FOTO

Jiné názvy:

 • latinsky - Ganoderma lucidum
 • čínsky - Língzhī
 • japonsky - Reishi

Co je Reishi?

Reishi je jedním z nejceněnějších léčiv tradiční čínské medicíny. V překladu znamená„božská houba nesmrtelnosti“. Její léčebné účinky se využívají již více jak 4.000 let. Je zmiňována i v základním díle čínské medicíny ve Vnitřním kánonu Žlutého císaře. V přírodě se vyskytují různé druhy Reishi, z nichž terapeuticky nejcennější je ta, která má červenou barvu. Je velmi vzácná. Parazituje především na odumřelých větvích listnatých stromů.

Použití v praxi

V Číně s úspěchem napomáhá:

 • Brání rozvoji nádorů kostní dřeně
 • Onemocnění sítnice oka
 • Posiluje kardiovaskulární systém (zvyšuje kontraktilitu, brání hypoxii srdečního svalu)
 • Svalová atrofie, dystrofie a RS, revmatoidnímu onemocnění
 • Doplňková terapie u žaludečního onemocnění
 • Antibiotické působení (proti streptokokům, stafylokokům

Podpora mediciálních hub: 

 • Posílení imunitního systému + Agaricus, Shiitake, Coriolus
 • Terapie alergií + Agaricus, astma 
 • Podpora fyzického a mentálního zdravotního stavu + Cordyceps
 • Doplňková terapie proti rozvoji nádorů + dle typu nádoru
 • Podpora srdce a oběhu + Shiitake, Agaricus, Maitake, Auricularia, Cordyceps
 • Pomoc při poruchách spánku, nervovém neklidu a vyčerpání + Hericium, Cordyceps
 • Doplňková terapie u poruch jater + Maitake, Agaricus, Shiitake
 • Podporuje vykašlávání, sedativně, analgeticky, antihistaminový efekt

Pro více info Terapeutické účinky
Pro více info využijte naši poradnu, Magazín, nebo informace o produktu ZDE

TCM charakteristika

 • teplota – neutrální
 • chuť – sladká a lehce hořká
 • tropismus – srdce, játra, plíce (podle některých pramenů má tropismus i k ledvinám či slezině)

Účinky podle tradiční čínské medicíny (TCM) 

 • doplňuje Qi a vyživuje krev
 • uklidňuje ducha
 • transformuje hleny a zastavuje kašel
 • utišuje dušnost
 • posiluje esenci ledvin

Prášek nebo extrakt?

Užívání prášku nebo práškových kapslí je všeobecně doporučováno jako zcela preventivní opatření. Pro terapeutickou léčbu je jednoznačné použití extraktů z medicinálních hub.

Vezměte na vědomí: Obvykle se užívá Cordyceps ráno a Reishi večer.

Reishi prášek

Vědecká studie týkající se Reishi

Pro odbornou veřejnost

1. Rakovina

Vzhledem k závažnosti diagnózy a léčbě, která je velmi náročná, a ne vždy úspěšná, vědci stále hledají nové a nové možnosti léčby. Pokusy jsou prováděny i s medicinálními houbami, tedy i s Reishi. Zasahuje proti rakovinným buňkám v podstatě dvěma způsoby. Jednak posiluje imunitní systém, jednak působí přímo na rakovinné buňky.
Pokusy in vitro byly prováděny na velkém množství rakovin, např. leukémiích, sarkomu, hepatomu, karcinomu prsu a prostaty, plic, močového měchýře, vaječníků ...
Těmito pokusy je prokazováno, že Reishi zastavuje buněčný cyklus rakovinných buněk, nedochází k jejich dělení. Dokáže navodit apoptózu, tlumí aktivaci antioapototického proteinu Bcl-2, ale aktivuje kaspázy a další proapototické mechanismy.
Zabraňuje též metastazování a to např. tak, že tlumí aktivitu metaloproteáz, jež štěpí mezibuněčnou matrix a umožnují tak lepší vycestování rakovinných buněk, či snižuje expresi faktoru odpovídajícího za novotvorbu cév.
Pokusy na zvířatech se prokázalo, že tlumí Reishi růst nádorové hmoty a dokonce může vyvolat regresi, zmenšení tumoru. Klinické studie pak také přinášejí zprávy o pozitivním vlivu Reishi. Např. v preklinické studii, do které bylo zařazeno 34 pacientů v pokročilém stádiu rakoviny. Dostávali ganopoly po dobu 12 týdnů. U těchto pacientů došlo k vylepšení parametrů imunitního systému, zvýšila se produkce IL-2, IL-6, INF gamma, vzrostl počet imunitních buněk schopných eliminovat rakovinné buňky. Ke stejnému závěru dospěla i studie na pacientech s rakovinou plic.

2. Cholesterol, kardiovaskulární nemoci

Reishi je známá též svou schopností ovlivňovat lipémii.
Toto je opakovaně potvrzováno v mnoha studiích. Reishi obsahuje složky, které dokáží inhibovat syntézu cholesterolu, ale dokáže také hladinu snížit, tj. hladinu celkového cholesterolu, LDL, triglyceridů, a zvýšit hladinu HDL.
Krom tohoto faktu je zjištěno, že Reishi snižuje krevní tlak a srážlivost krve. U pacientů ve dvojitě zalepené studii vedlo užívání Reishi ke snížení bolestí na hrudi, omezení palpitací, méně se vyskytoval pocit zkráceného dechu atd.

3. Psychika

Reishi ovlivňuje i nervový systém. Je možné ji využít v případě nespavosti, úzkostí, ale i depresí.

Reishi FOTO 2.

4. Imunita

Reishi má významný vliv na imunitní systém, má stimulační i aktivační účinky. Je tedy možné ji využít při autoimunitních, alergických onemocněních, stejně jako v posílení proti infekcím či rakovinným buňkám. Bylo prokázáno, že v oblasti posílení imunitní odpovědi podporuje proliferaci a zrání imunitních buněk. Zvláště pak má silný vliv na zvýšení funkcí makrofágů ‒ fagocytózu, produkci cytokinů.
Co se týká tlumení imunitního systému, ukazuje se, že Reishi má protialergické účinky. Jedna ze studií dokládá, že Reishi snižuje uvolnění histaminu z imunitních buněk hrajících úlohu v alergických reakcích.
Krom alergických reakcí dokáže Reishi tlumit i autoimunitní odpověď. Např. u revmatoidní artritidy. Polysacharid z Reishi snižuje produkci zánětových cytokinů v synoviálních fibroblastech.

5. Ochrana jaterní tkáně

Jaterní tkáň je zatěžována množstvím metabolitů a látek, které musí zpracovat. Mnohdy může dojít k jejich poškození. Tomuto může předejít Reishi, která dokáže i následně zlepšit stav jater. I v případě přítomnosti jaterní fibrózy je možné Reishi využít. I takto vážný stav dokázala zlepšit, což se potvrdilo při jaterní histologii.Neurodegerenativní nemoci.

6. Neurodegenerativní nemoci jako Parkinson, Alzheimerova choroba 

Reishi byla testována v případě Parkinsonské nemoci, zjistilo se, že má neuroprotekční účinky, jež jsou dány schopností tlumit imunitní systém, tedy i imunitní buňky v nervové soustavě, mikroglie, chránit před volnými radikály, tím zůstávají ochráněny dopaminergní neurony. Dalším výrazným efektem je, že ochraňuje synaptická spojení i v přítomnosti beta-amyloidu, udržuje správnou koncentraci proteiny synaptofyzinu, což je důležité hlavně v různých typech demencí, včetně Alzheimera.

7. Protivirové i protibakteriální účinky

Zjistilo se, že působí inhibičně na herpetické viry, HSV-1 i HSV-2 aj. Navíc je doloženo, že působí i proti viru HIV, kdy snižuje, či blokuje aktivitu reverzní transkriptázy, čímž tlumí replikaci tohoto viru. Dalšími viry, které je Reishi schopná ovlivnit, jsou i viry hepatitid. V případě bakterií se jedná např. o E. coli, S. aureus, Pseudomonáda, Bacillus subtilis, Salmonelly…

8. Diabetes

Diabetes se vedle kardiovaskulárních nemocí stává strašákem současné doby. Dochází k výraznému nárůstu počtu nemocných, a to hlavně u druhého typu. Vhodnou možností léčby by mohla být i Reishi. Prováděné pokusy ukazují, že dokáže regulovat hladinu cukru v krvi. Po podávání Reishi došlo ke snížení glykémie a dalších parametrů, zvýšila se sekrece inzulinu. Zlepšuje se též odpovídavost tkání na inzulin.
Navíc byly prováděny i studie klinické u 72 diabetiků II. typu. Jednalo se o studii, kdy skupina dostávala ganopoly a druhá placebo. Došlo ke snížení glykovaného hemoglobinu, rychlého nárůstu glykémie po jídle, i celková glykémie oproti pacientům s placebem.

Reishi FOTO 3.

9. Aktivní principy a oblasti použití

 • Posílení imunitního systému a imunomodulace

Imunomodulační vlastnosti Reishi jsou hlavně připisovány polysacharidům, konkrétně beta-glukanům. Také pacienti s revmatoidní artritidou mohou mít užitek z použití náhrady z Reishi. V klinickém testu vykazovali tito pacienti méně zánětlivých znaků než kontrolní skupina – známka toho, že užití Reishi může být také považováno za všeobecně velmi slibné pro autoimunní procesy.

 • Účinky potlačující a předcházející nádory

Polysacharidy v Reishi vykazují široké spektrum protinádorových účinků. Mají prokázaný cytotoxický účinek na rakovinné buňky, zlepšují proliferaci makrofágů a stimulují jejich činnost proti nádorovým buňkám. Ganodermic kyseliny zvyšují interleukin a distribuci interferonu, vedou k apoptóze rakovinných buněk zasahováním do mitochondriálních funkcí a potlačují formování DNA a RNA v nádorových buňkách, čímž je buněčná schopnost proliferace dramaticky snížena.
Většina studií se týká posilujícího účinku Reishi na imunitní systém pacientů s rakovinou. Tyto účinky mohou být použity ve prospěch imunologické integrity, především u chemoterapie a/nebo radioterapie.

 • Činnost snižující lipidy a cholesterol

Polysacharidy mohou také regulovat metabolismus lipidů a zabraňovat lipidové peroxidaci krevních tuků. To potvrzuje použití Reishi v prevenci kardiovaskulárních poruch a metabolického syndromu.

 • Prevence kardiovaskulárních poruch

Schopnost Reishi chránit před arteriosklerózou je již dlouho uznávána. Kromě podpory normalizace hodnot krevních tuků a kontrolování úrovně cholesterolu tato medicinální houba vyniká také díky svým antioxidačním vlastnostem. To má pozitivní účinek na procesy stárnutí, zejména co se týká srdce a cév, ale i všeobecně.

Obecné znaky kvality

Je důležité, aby výrobek z medicinální houby měl dokonalou kvalitu, aby byl lidský organismus schopen mít prospěch ze zdraví podporujícího potenciálu medicinálních hub. Dalším přínosem k nejlepší možné bezpečnosti výrobku je zpracování suroviny na prášek nebo výtažek v souladu se striktními normami kvality vydanými v Německu, jejichž dodržování je dokumentováno pečetí.

Prášek z medicinální houby, který je vyráběn metodou známou jako metoda zlámaných skořápek, je považován za mimořádně vysoce kvalitní díky dobré biologické dostupnosti. Tato metoda dosahuje mimořádně jemného zrna o velikosti 0,125 mm, což optimalizuje příjem látek obsažených v houbě.
Mezi nejdůležitější složky medicinálních hub patří polysacharidy z čistých hub. Vysoce kvalitní výtažky z medicinálních hub jsou standardizovány podle polysacharidů; optimální hodnota polysacharidů je cca 30%, protože ta také odpovídá přírodnímu složení hub.

Odkazy na klinické studie je možno na vyžádání (zdroj Mycomedica.cz).
Informace uvedené na těchto webových stránkách jsou poskytovány pouze pro informační účely a nejsou určeny k nahrazení léčení od kvalifikovaného lékaře. Pro informace o zdravotním stavu se poraďte s Vašim lékařem ...

Reishi je dobře známá a velmi silná medicinální houba. Její účinky jsou velmi pestré. Využívá se po tisíciletí v tradiční čínské medicíně ...
více
Polyporus a Reishi patří mezi medicinální léčivé houby, které mají mnoho zdraví prospěšných účinků. Jsou využívány po staletí tradiční čínskou medicínou ...
více
Aktuality

Chcete podpořit dobrý stav svých kloubů, chrupavek, vazů a šlach? Více info zde

Máte problémy s padáním, řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech lupy? Více info zde

Je nazývána také „čistič krve“, což se odráží na zdravě vypadající ... Více info zde

Papája je spojencem pro zdravé srdce a dokáže předcházet ... Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup