603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00

Fytonutrienty

Fytonutrienty

Látky nacházející se v rostlinách, které napomáhají jejich ochraně před vnějšími hrozbami, jako jsou bakterie, houbové choroby.Díky těmto účinkům se využívají ve farmacii, kosmetickém a potravinářském průmyslu ... 

Image 0

Potraviny rostlinného původu obsahují přirozeně fytonutrienty. Vedle ovoce a zeleniny se jedná o celozrnné produkty, ořechy, semena, luštěniny nebo čaj. Fytonutrienty nejsou na rozdíl od vitamínů a minerálů, klíčové pro zdraví organismu. Mohou nicméně působit preventivně proti mnoha negativním projevům a onemocněním a podporovat správné fungování organismu.

Z potravin rostlinného původu známe na 25 000 různých fytonutrientů ...

Karotenoidy

Více, než 600 různých typů barviv karotenoidů propůjčuje žlutou, oranžovou a červenou barvu mnoha druhům ovoce a zeleniny. V organismu působí jako antioxidanty, což znamená, že dokáží zvrátit negativní vliv volných radikálů a zabraňují jejich aktivitě, co se týče poškozování tkání.

 • Vitamín A
  Organismus ho potřebuje pro zdraví zrakové soustavy. Organismus je schopen jen syntetizovat z karotenoidů alfa-karotenu, beta-karotenu a beta-kryptoxantinu.
 • Lykopen
  Je červené barvivo, jehož dostatečná hladina je podle některých odborníků vhodnou prevencí rakoviny prostaty.
 • Lutein a zeaxanthin
  Napomáhají ochraně oka před kataraktrem a makulární degenerací.

Flavonoidy

Mezi flavonoidy zapadá mnoho typů fytonutrientů. Nachází se v řadě potravin rostlinného původu.

Mezi nejznámější patří:

 • Katechiny
  Významným zdrojem je zelený čaj o jehož konzumaci se usuzuje, že může působit jako prevence rozvoje rakoviny
 • Hesperidin
  Který se nachází v citrusech a funguje jako silný antioxidant, redukuje zánětlivé procesy v organismu, čímž jej chrání před chronickými onemocněními
 • Quercetin
  Nacházející se v jablcích, lesních plodech, kapustě a cibuli, o němž se uvažuje, že snižuje riziko astmatu, jistých typů rakovin a kardiovaskulárních onemocnění.

Image 1

Resveratrol

Resveratrol se nachází ve slupkách a jadérkách hroznového vína a v červeném víně, stejně jako džusu z modrých vinných odrůd. Dále v arašídech, slupkách a jadérkách černého rybízu, v borůvkách a moruších, kakau a ve slupkách grapefruitu.
V organismu působí antioxidačně a protizánětlivě. Některé studie naznačují, že hraje v roli v prevenci kardiovaskulárních onemocnění a jistých typů rakovin, Alzheimerovy choroby a diabetu.

Fytoestrogeny a lignany

Díky své struktuře mohou v organismu vyvolávat stejné reakce jako vlastní estrogeny. Blokují také přirozenou produkci estrogenů. Mezi hlavní fytoestrogeny patří isoflavony, které se nachází v sójových bobech. Některé z průzkumů naznačují, že by produkty ze sóji mohly snižovat riziko rozvoje rakoviny děložní sliznice a působit preventivně proti úbytku kostní hmoty u žen.

Obdobně by se v organismu měly chovat také další fytonutrienty, lignany, jejichž významnými zdroji jsou lněná a sezamová semínka (zdroj Medaprex). 

 • Glukosinoláty
  Glukosinoláty se nachází v brukvovité zelenině (kapusta, růžičková kapusta, zelí, brokolice), jíž propůjčují aroma a chuť. Během úpravy zeleniny vařením a v průběhu trávení se přeměňují na jiné látky, které podle některých studií působí proti rozvoji některých typů nádorů.
 • Kyselina elagová
  Tento silný fytonutrient napomáhá prevenci rakoviny mnoha způsoby. Podle některých výzkumů může zpomalovat růst rakovinných buněk a v játrech podporovat neutralizaci rakovinotvorných látek. 
Aktuality

Chcete podpořit dobrý stav svých kloubů, chrupavek, vazů a šlach? Více info zde

Máte problémy s padáním, řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech lupy? Více info zde

Je nazývána také „čistič krve“, což se odráží na zdravě vypadající ... Více info zde

Papája je spojencem pro zdravé srdce a dokáže předcházet ... Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup