603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00

Cystická fibróza

Cystická fibróza

Geneticky podmíněné onemocnění ...

Image 0

Cystická fibróza je geneticky podmíněné onemocnění, které má pacient vrozené, není možné se jím nakazit. Toto onemocnění ovlivňuje jeden z genů, konkrétně ten, který reguluje pohyb vody a soli z buňky do mezibuněčného prostředí a naopak.
Nemoci se také přezdívá nemoc slaných dětí, to proto, že špatným hospodařením s vodou a solí mívá kůže nemocných slanou chuť. Také pot nemocných je výrazně slanější než u ostatní populace.

Každý 27. člověk je nosičem chybného genu

V důsledku postižení tohoto genu dochází u osob trpících cystickou fibrózou k produkci a ukládání lepkavého hlenu ve vnitřním prostředí, například v plicích, reprodukční či trávicí soustavě. Onemocnění pak ovlivňuje ve svých projevech celý organismus.
Aby se onemocnění rozvinulo, musí osoba zdědit dvě chybné kopie genu, jednu od matky a druhou od otce. V závislosti na tom, jaká je mutace genu, jsou potom různé i projevy onemocnění.

Cystická fibróza a vliv na trávení

Jednat se může o chronická infekční onemocnění respiračního traktu, kdy může dojít postupným opakováním onemocnění až k závažným poškozením plic. Také slinivku břišní může poškodit přítomnost hlenu a slinivka pak nemusí být schopna produkovat dostatečné množství trávicích enzymů, respektive je dodat do žaludku. Výsledkem jsou kompliace v trávení a výživě. Objevit se mohou i další problémy trávicí soustavy, onemocnění střev a problémy s vyprazdňováním.

Muži s cystickou fibrózou mohou být neplodní, u žen se objevují problémy s otěhotněním, mezi další charakteristické komplikace patří řídnutí kostí, cirhóza jater či cukrovka. Prudké zhoršení stavu, typicky dané infekcí, může mít za následek dlouhodobou hospitalizaci a výrazné zhoršení kvality života nemocného (zdroj Medaprex).

Aktuality

Chcete podpořit dobrý stav svých kloubů, chrupavek, vazů a šlach? Více info zde

Máte problémy s padáním, řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech lupy? Více info zde

Je nazývána také „čistič krve“, což se odráží na zdravě vypadající ... Více info zde

Papája je spojencem pro zdravé srdce a dokáže předcházet ... Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup