603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00

Maitake zabíjí enteroviry

Maitake (Grifola frondosa) je dřevokaznou chorošovitou houbou, která má domovinu v Asii. Může dorůstat velkých rozměrů i 20 kg. Zvláště ve své domovině je velmi ceněna pro své zdraví posilující účinky. Je součástí tradiční čínské medicíny.

Image 1

Využití Maitake

  • Doplňková terapie pro diabetes II. typu
  • Napomáhá při odstranění řídnutí kostí
  • Protivirové účinky
  • Doplňková terapie při nádorovém onemocnění ...

Enteroviry a poškození imunity

Nebezpečí infekce enteroviry nehrozí jen v podmínkách omezených hygienických možností, ale i při znečištění zdrojů pitné vody.  Jsou zaznamenány výskyty v souvislosti s koupáním v přírodě. Kromě řek, rybníků, jezer může být enteroviry zamořena i mořská vody v blízkosti přelidněných pláží.
Enteroviry jsou velmi rezistentní k vlivům zevního prostředí i k některým dezinfenčním prostředkům. Ve vodě vydrží aktivní po řadu měsíců.  Z těchto vlastností vyplývá, že nákaza není podmíněná stykem s nemocným, ale může být zprostředkována kontaminovanou potravou nebo vodou.  

Účinky Maitake jsou opakovaně prokazovány a zkoumány v různých studiích, ať už na buněčných kulturách, laboratorních zvířatech či v klinických studiích, kde figurují dobrovolníci.


Maitake a enteroviry - studie

Pro odbornou veřejnost (klinická studie)

Tato studie se zaměřila na protivirové účinky Maitake, a to proti enterovirům. Jak již název viru napovídá, jedná se o viry s afinitou k trávicímu systému ...

Image 2

Způsobuje průjmy, ale zrovna tento typ enterovirus 71 je agresivnější a může mít na svědomí herpangíny, záněty srdečního svalu i srdečního obalu (myokarditidy, perikarditidy), záněty mozku (encefalitidy), akutní respirační stavy s horečkami, kdy mohou být napadeny i periferní nervy a dochází ke stavu připomínající infekci poliovirem. Infekce často probíhají v epidemiích. U oslabených, starších si malých dětí pak může tento virus vést i k úmrtí.

Z Maitake byl extrahován heteropolysacharid, který byl označen jako GFP1 (jeho hlavní řetězec je 1,6-β-d-glukan, ve větvení je 1,3-α-d-fucopyranosyl). GFP1 byl testován, zda má aktivitu proti enteroviru 71. Proto jej přidali ke kultuře s tímto virem. Ukázalo se, že GFP1 blokuje replikaci viru, tedy jeho množení. Snižuje expresi gemonické RNA syntázy, která by dále podporovala syntézu virové RNA. U nakažených buněk pak GFP1 navozuje apoptózu, programovanou smrt, zabraňuje štěpení proapoptotických molekul, které jsou štěpeny právě v přítomnosti enteroviru, aby nemohly vykonávat svou funkci, v tomto případě navodit v buňce smrt.
Tím se vir dále nešíří z buňky na buňku. Navíc také posiluje imunitní systém, který si pak s infekcí lépe poradí.

Z pokusů vyplývá, že heteropolysacharid extrahovaný z Maitake dokáže zabraňovat množení enteroviru a jeho šíření v organismu (zdroj Mycomedica.cz).

Zdroj: Structural characterization and antiviral activity of a novel heteropolysaccharide isolated from Grifola frondosa against enterovirus 71. 2016;144:382-9.

Informace uvedené na těchto webových stránkách jsou poskytovány pouze pro informační účely a nejsou určeny k nahrazení léčení od kvalifikovaného lékaře. Pro informace o zdravotním stavu se poraďte s Vašim lékařem ...

Mohly by extrakty z medicinálních hub posílit váš imunitní systém více, než vitamíny C a D?
Imunitní systém nás chrání proti infekcím a nemocem, protože dokáže identifikovat a zabíjet patogeny a nádorové buňky. Zbavuje organismus toxinů. Objeví začínající problémy způsobené viry i červy a dokáže rozlišovat mezi zdravými buňkami a potencionálními útočníky. Jinými slovy, je to systém, který se o nás komplexně stará.
více
Funkční obranyschopnost je základem našeho přežití. Víte jaké vitamíny a minerály Vám nesmí chybět?
více
Aktuality

Chcete podpořit dobrý stav svých kloubů, chrupavek, vazů a šlach? Více info zde

Máte problémy s padáním, řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech lupy? Více info zde

Je nazývána také „čistič krve“, což se odráží na zdravě vypadající ... Více info zde

Papája je spojencem pro zdravé srdce a dokáže předcházet ... Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup