603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00
Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89

Jak podpořit imunitní systém

Funkční obranyschopnost je základem našeho přežití. Víte jaké vitamíny a minerály Vám nesmí chybět?

Image 1

Podpora imunitního systému organismu

Imunitní systém pomáhá chránit lidské tělo před různým onemocněním, viry a bakteriemi.

Podporovat obranyschopnost organismu je důležité v každém ročním období. Zejména když počasí je střídavé, přicházejí přívalové deště,kroupy, nebo náhlá teplotní změna. A právě strava je nejúčinnější způsob, jak imunitnímu systému pomoci. Nejen, že dokáže v krátkodobém horizontu organismus podpořit v boji proti nemocem, ale napomáhá mu i zdravě stárnout.
Imunitní systém chrání organismus před viry, bakteriemi a parazity. Stejně tak ovlivňuje i to, kdy se zdravé buňky stávají nezdravými a snaží se organismus před negativním vlivem nakažených buněk chránit. Oslabený imunitní systém nemůže dobře fungovat, a právě proto je důležité jej zachovávat zdravý.
Síla a zdraví imunitního systému se neprojevuje ani tak moc tím, že dokáže organismus ochránit před nemocí, ale spíše, že podpoří jeho rychlé vyléčení a zotavení z nemoci má hladký průběh.

Která jídla konzumovat? 

Konzumace jídel, která jsou nabitá následujícími živinami a která podporují správné fungování imunitního systému je prvním a možná nejdůležitějším krokem k nastartování obranyschopnosti.

 • Vitamín A
  Napomáhá podporovat zdravý rozvoj imunitních buněk.
  Zdroje:
  Játra, sladké brambory konzumované se slupkou, mrkev
   
 • Vitamíny skupiny B
  Jsou klíčové pro vznik energie v organismu, stejně jako pro odolnost vůči stresu a pro vitalitu, které jdou s obranyschopností ruku v ruce.
  Zdroje:
  Celozrnné potraviny, dýně, papriky, brokolice, kapusta, rajčata, česnek, tuňák, losos
   
 • Vitamín C
  Pro dravé dásně a rychlé hojení ran jsou jen některé z benefitů konzumace vitamínu C. Ten ovlivňuje širokou škálu imunitních funkcí, protože podporuje fungování a aktivitu bílých krvinek a zvyšuje hladinu interferonu, hladiny a aktivity protilátek a sekreci thymových hormonů (tj. brzlíkových), které jsou se zdravým imunitním systémem těsně spjaté.
  Zdroje:
  Každé ovoce i zelenina obsahují vitamín C! Nejvíce však citrusy a papriky
   
 • Vitamín D
  Váže se na buněčné receptory v celém organismu a způsobuje změny v buněčném fungování. Navíc tělu umožňuje absorbovat vápník.
  Zdroje:
  Sluneční záření, losos, tuňák, rybí olej, vaječné žloutky
   
 • Vitamín E
  Jako antioxidant hraje důležitou roli v ochraně brzlíku, který produkuje a umožňuje dozrávání T-lymfocytů, buněk bojujících proti různým typům onemocnění. Kromě toho udržuje bílé krvinky v bezpečí před poškozením. Vitamín E je obzvlášť užitečný v momentech, kdy je imunitní systém vystaven oxidativnímu stresu a chronickým virovým infekcím.
  Zdroje:
  Ořechy a semena a oleje z nich
   
 • Zinek
  Pro správné fungování imunitního systému (i zdravou pleť, jak jsme psali v ) je tento minerál základ. Pomáhá rozvoji a zachování obranyschopnosti.
  Zdroje:
  Ústřice, drůbež, červené maso, fazole, celozrnné produkty, ořechy

Image 2

Jsou potravinové doplňky vhodné?

Potravinové doplňky nemohou v žádném případě nahrazovat zdravou stravu, nicméně mohou být užitečným nástrojem, jak do stravy potřebné živiny doplnit. Zejména pro lidi s oslabeným imunitním systémem nebo u těch, kteří z potravy kýžené množství látek nemohou přijmout, jsou doplňky stravy více než vhodné. Pokud se ovšem domníváte, že veškeré důležité živiny získáte ze stravy, protože jíte rozmanitě a zakládáte si na konzumaci ovoce a zeleniny.  

P o z o r !

Ani ovoce a zelenina dnes mnohdy nemají šanci poskytnout organismu dostatečný objem živin ...
Je to dáno používáním průmyslových hnojiv a dalších chemikálii v zemědělství, stejně tak jako přetěžováním zemědělské půdy. Ten, kdo chce mít jistotu, že svému organismu dodává potřebné živiny, by se proto měl kromě zdravé stravy zaměřit i na alternativní zdroje těchto živin, kterými jsou doplňky stravy.
Prohlédněte si třeba komplexní řadu doplňků stravy Brandeis Clinic (zdroj Medaprex.cz)   

Mohly by extrakty z medicinálních hub posílit váš imunitní systém více, než vitamíny C a D?
Imunitní systém nás chrání proti infekcím a nemocem, protože dokáže identifikovat a zabíjet patogeny a nádorové buňky. Zbavuje organismus toxinů. Objeví začínající problémy způsobené viry i červy a dokáže rozlišovat mezi zdravými buňkami a potencionálními útočníky. Jinými slovy, je to systém, který se o nás komplexně stará.
více
Rozvoj nádorů, optimální trávení, víc energie...
Malé fialové bobulky Açaí připomínají modré hroznové víno. Pochází z palmy Açaí, která roste ve střední a jižní Americe, zejména v amazonských deštných pralesích.
více
Podpora imunity, stimulace krvetvorby ... 
více
Aktuality

Chcete podpořit dobrý stav svých kloubů, chrupavek, vazů a šlach? Více info zde

Máte problémy s padáním, řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech lupy? Více info zde

Je nazývána také „čistič krve“, což se odráží na zdravě vypadající ... Více info zde

Papája je spojencem pro zdravé srdce a dokáže předcházet ... Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup