603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00

Maitake a střevní záněty

Chronické střevní záněty, jakými jsou i nespecifické střevní záněty jako Crohnova nemoc či ulcerózní kolitida, jsou vážné, mnohdy velmi omezující a invalidizující nemoci.

Image 1

Příčina jejich vzniku není doposud přesně zmapovaná. Jejich průběh je ovšem založen na zvýšené aktivitě imunitního systému. Ve střevě probíhá zánět, který s sebou přináší obtíže v podobě bolestí břicha, průjmů, ale i slabostí, únavy či teplot a mimostřevních příznaků. Tyto se manifestují na kůži, ale i vnitřních orgánech a jejich obalech. V tomto případě je tedy vhodné zmírnit aktivitu imunitního systému. K tomuto účelu se vědci rozhodli zkoumat účinek extraktu z Maitake na imunitní systém v případě pacientů se střevními záněty.

U těchto pacientů bývá zvýšená koncentrace prozánětového cytokinu TNF-alpha, klasická léčba se tedy zaměřuje na blokování tohoto cytokinu pomocí vytvořené protilátky. Extrakt z Maitake by však mohl ovlivnit jeho tvorbu, nejen ho blokovat, a tím by mohl napomoci ke snížení aktivity nemoci, či dokonce k její léčbě.

Příznaky Crohnovy choroby

Crohnova choroba je autoimunitního charakteru. Je to chronické zánětlivé onemocnění, které se může projevit v jakékoli části trávícího ústrojí. Nejčastěji v oblasti spojení tenkého a tlustého střeva. Počátek této nemoci může aktivovat jakákoliv bakteriální nebo virová infekce. Projevuje se bolestí břicha a průjmem, vzácněji krví ve stolici. Dochází ke vzniku hlubokých vředů a tím sliznice v místě postižení má sníženou schopnost střeva vstřebávat živiny z jídla.

Nemoc probíhá v chronických fázích:

 • Období aktivní nemoci (vzplanutí)
 • Období bez obtíží

V období aktivního stavu se nemocný potýká s:

 • Bolestmi břicha
 • Mírnými teplotami
 • Dlouhodobými průjmy (období hubnutí)
 • Zvracení a křeče
 • Zácpa a krev ve stolici
 • Slabost a únava

Pokud se příznaky vyskytují několik dní, navštivte lékaře pro podstoupení potřebného rengenového/kolonoskopického vyšetření.

Mohou vyskytnout i jiné příznaky:

 • Bolesti kloubů
 • Zánět podkoží
 • Žlučové nebo ledvinové kameny

Prevence a léčba

Před Crohnovou nemocí se nemohou lidé zatím nijak chránit. Nebyl nalezen prozatím žádný spouštěcí faktor. Pravděpodobně mohou tuto nemoc způsobovat potraviny s velkým množstvím rafinovaných (bílých) cukrů a bez dostatku vlákniny.
Velice obezřetně se musí přistupovat k užívání antibiotik, antirevmatik (Brufen, Acylpyrin), hormonální antikoncepce, ale i kouření a alkohol. Součástí léčby mimo léků (kortikoidy) je i změna jídelníčku s dostatečným energetickým příjmem a zastoupením důležitých nutričních složek.


Maitake a Crohnova choroba - studie

Pro odbornou veřejnost (klinická studie)

Pro pokus byl vytvořen model, v němž se využily střevní rakovinné buňky kultivované s monocyty, ale i model zahrnující krysy.

Image 2

V této buněčné kultuře došlo k výraznému poklesu adheze, tj. přilnutí, monocytů k rakovinným buňkám, které je zprostředkováváno i pomocí TNF-alpha. Pokles adheze šel ruku v ruce se snížením exprese dalších cytokinů, jakými byly MCP-1 a IL-8, jež také hrají významnou roli v patologii střevního zánětu.
Po podání extraktu došlo i ke snížení koncentrace kyslíkových radikálů vznikajících po působení TNF-alpha a aktivity transkripčního faktoru NF-kappaB. Tento transkripční faktor zodpovídá za aktivaci/transkripci genů kódujících TNF-alpha. Z pokusů in vitro se tedy jeví, že extrakt z Maitake snižuje syntézu TNF-alpha.

V případě pokusů na krysách trpících střevním zánětem po podání trinitrobenzen sulfonové kyseliny vedlo užívání extraktu po dobu 5 dní ke snížení ztráty hmotnosti, poškození střeva bylo méně výrazné, snížila se aktivita myeloperoxidázy a dle předpokladů i exprese TNF-alpha ve střevní tkáni. Tyto účinky jsou velmi podobné těm, které má i podávání běžně používaného léku 5-aminosalicylové kyseliny.

Pokusy in vitro i in vivo prokázaly, že extrakt z Maikate je schopen ovlivnit střevní zánět. Snížit zánětovou odpověď i pomocí regulace exprese prozánětového cytokinu TNF-alpha. Je tedy otázkou, zda se tyto závěry budou dále zkoumat tak, aby se mohlo přistoupit i ke klinickému využití extraktu z Maitake v léčbě střevních zánětů (zdroj Mycomedica.cz).

Zdroj: Lee JS, Park SY, Thapa D, Choi MK, Chung IM, Park YJ, Yong CS, Choi HG, Kim JA. Grifola frondosa water extract alleviates intestinal inflammation by suppressing TNF-alpha production and its signaling. Exp Mol Med. 2010 Feb 28;42(2):143-54.

Informace uvedené na těchto webových stránkách jsou poskytovány pouze pro informační účely a nejsou určeny k nahrazení léčení od kvalifikovaného lékaře. Pro informace o zdravotním stavu se poraďte s Vašim lékařem ...

Agaricus blazei Murill (AbM) je medicinální houbou, která pochází z pralesů jižní Ameriky, kde je využívána domorodými obyvateli k léčbě mnoha zdravotních obtíží. Díky svým účinkům se rozšířilo povědomí o ní po celém světě ... 
více
Výskyt žaludečních vředů se v populaci zvyšuje. Stojí za tím hlavně současný způsob života. Všudypřítomné stresové faktory, nesprávně sestavený jídelníček a hlavně také bakteriální infekce Helicobacterem pylori.
Dochází k poškození sliznice, oslabení ochranných složek ve prospěch těch dráždivých, sliznici poškozujících. Rozvíjí se zánět, gastritida, na sliznici se mohou utvořit vředy. Mohou i perforovat a ohrozit pacienta, a navíc může též dojít k rozvoji rakovinného bujení v terénu zánětu a vředů.
více
Aktuality

Červená skvrna od klíštěte může ukazovat na lymeskou boreliózu.
Více info zde ...

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde ...

Chcete podpořit dobrý stav svých kloubů, chrupavek, vazů a šlach? 
Více info zde ...

Máte problémy s padáním, řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech lupy?
Více info zde ...

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup