603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00

Život s vitiligem

Vitiligo

Onemocnění, při němž na pleti vznikají bílé skrvny bez pigmentu ...

Vitiligo - depigmentace je porucha, u níž dochází ke vzniku bílých míst na kůži na různých částech těla. Důvodem je fakt, že jsou poničeny buňky, které produkují v pleti pigment. Tyto buňky mají název melanocyty. Vitiligo může nicméně mimo nich postihovat také mukózní membrány, jako jsou tkáně v ústech či nose a oči.

Image 0

Příčiny vzniku vitiliga není známá. Je možné, že se jedná o autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém chybně napadá části svého vlastního těla. V případě vitiliga pak imunitní systém může ničit melanocyty v pleti. Je však také možné, že jeden či více genů mohou osobu učinit náchylnější k rozvoji vitiliga.

Příčina stále nejasná

Pro některé vědce je možná příčina vitiliga ještě jiná – melanocyty se podle nich ničí samy. Další vědci předpokládají, že vitiligo způsobí jednotlivá událost jako například výrazné spálení sluncem nebo emoční stres. Žádná z těchto zmínených příčin však nikdy nebyla uspokojivě prokázána.

Nejčastěji dochází k rozvoji onemocnění po dvacátém roku věku osoby, nicméně objevit se může v podstatě kdykoliv v průběhu života. Objevuje se stejně u obou pohlaví, bez ohledu na lidskou rasu. U osob s tmavou pletí je však vitiligo více viditelné. Šance, že dojde k rozvoji vitiliga, je vyšší u osob trpících nějakým autoimunitním onemocněním (například hypertyroidismus).

Vědci ovšem stále neví, jaká je vazba mezi vitiligem a těmito autoimunitními onemocněními. Nahrává tomu i skutečnost, že většina lidí trpících vitiligem, netrpí žádným dalším autoimunitním onemocněním. Vitiligo také postihuje celé rodiny. U dětí, jejichž rodiče mají vitiligo, je vyšší riziko rozvoje této poruchy. Přesto však většina potomků osob trpících vitiligem tuto poruchu nezískají (zdroj Medaprex).

Image 1

Jaké jsou příznaky vitiliga

Vše může začít pouhou malou světlou skvrnou, která se postupem času rozšiřuje na jiné tělní partie. U některých lidí se růst skvrny v určité fázi sám zcela zastaví, ve většině případů se však postižená místa spontánně zvětšují a spojují s dalšími. V krajních případech potom mohou pokrýt celé tělo. Obvykle se skvrny nacházejí v místech, která jsou často vystavena slunci.

Hlavním znakem vitiliga:

  • Bílé skrvny na pleti, zejména v oblastech, na něž dopadá nejvíce slunečního záření, jako jsou obličej, ruce, nohy a rty.
  • Podpaží, okolí úst, oči, nozdry, pupík a genitálie. U některých postižených osob se skrvny dále nerozšiřují, u jiných naopak a nelze stanovit, kdy k jejich dalšímu rozšíření dojde.

Co se léčby týče, je možné vitiligo řešit medikamenty, chirurgicky nebo kosmetickými přípravky.

Aktuality

Chcete podpořit dobrý stav svých kloubů, chrupavek, vazů a šlach? Více info zde

Máte problémy s padáním, řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech lupy? Více info zde

Je nazývána také „čistič krve“, což se odráží na zdravě vypadající ... Více info zde

Papája je spojencem pro zdravé srdce a dokáže předcházet ... Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup