603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00

Reishi a astmatici

Reishi je dobře známá a velmi silná medicinální houba. Její účinky jsou velmi pestré. Využívá se po tisíciletí v tradiční čínské medicíně ...

 Image 1

Využití Reishi

Je prokázáno, že Reishi má:

 • Imunomodulační účinky 
 • Protinádorové působení
 • Snižování hladiny cholesterolu a krevního cukru
 • Zlepšení psychické i fyzické kondice ...

Astma vzniká na alergickém podkladě a je onemocnění dýchacích cest charakterizované přechodným zúžením průdušek vlivem mnohých podnětů.

Příčiny astmatu

 • Přítomnost alergie inhalační (pyl, prach, roztoči, plísně, zvířecí srst) ...
 • Potravinová alergie (lepek, laktóza) ..
 • Nečistoty v ovzduší (cigaretový kouř) ...
 • Dědičnost
 • Časté respirační obtíže
 • Oslabený imunitní systém, nedostatečná tvorba protilátek
 • Nízká porodní váha a krátká doba kojení

Image 2

Alergické astma je spojené s vyšší aktivitou T pomocných lymfocytů Th2, které produkují cytokiny podporující tvorbu IgE protilátek B lymfocyty. Po časné reakci s uvolněním histaminu a jiných aktivních substancí a zúžení dýchacích cest se také rozvíjí zánět, nejčastěji eozinofilní. Ten už je spojený s přestavbou dýchacích cest, poškozením epitelu, ztluštěním svalové vrstvy, ztrátou elasticity, kumulací imunitních buněk ve sliznici, zvýšením tvorby hlenu atd. Tím vším dochází k zužování dýchacích cest, které se stává nevratné. Krom Th2 buněk a jejich cytokinů se ovšem uplatnit v rozvoji zánětu i vliv dalšího cytokinu TNF-α (tumor necrosis factor alfa), jehož producenty jsou ve velké míře makrofágy infiltrující sliznici dýchacích cest. Pokud je tomu tak, potom astma nereaguje na inhalační kortikosteroidy, které se běžně u astmatu podávají.


Reishi a astma - studie

Pro odbornou veřejnost (klinická studie)

V této studii využili vědci Reishi v případě astmatu a hledají jinou možnost jak tento typ astmatu ovlivnit.

Image 3

Vytvořili vodný extrakt ze tří rostlin – Reishi, jerlín žlutavý a lékořice uralská. Prokázaly jejich bezpečnost při podávání, ale hlavně i možný přínos pro astmatické pacienty. Extrakt byl podáván myším, u nichž bylo vyvoláno astma. Při podávání extraktu došlo k ovlivnění obou složek podílejících se na astmatu. Došlo k snížení aktivity zánětu jak v případě, že byl Th2 i TNF-α. Je tedy univerzálním pomocníkem při různých typech astmatu.
Vědce však dále zajímalo, které složka z extraktu stojí za ovlivněním zánětu, který je hnán TNF-α. Podrobné analytické studie odhalily, že Reishi, nikoli zbylé dvě rostliny v extraktu, redukuju TNF-α zánět, a to tak, že tlumí produkci tohoto cytokinu makrofágy a monocyty v krevním oběhu. Dalšími rozbory pak zjistili, že tento efekt na makrofágy mají triterpenoidy, nikoli houbové polysacharidy. A tím nejúčinnějším z 15 izolovaných se ukázala ganoderická kyselina C1.

Je tedy jasné, že vytvořený extrakt ze tří rostlin je pozitivním přínosem pro astmatiky, ale jen jedna složka z extraktu, tj. Reishi a její ganoderická kyselina C1 dokáže ovlivnit astmatický, které má původ ve zvýšené aktivitě makrofágů, které produkují prozánětový cytokin TNF-α.(zdroj Mycomedica.cz) 

Zdroj: Liu C, Yang N, Song Y, Wang L, Zi J, el al. Ganoderic acid C1 isolated from the anti-asthma formula, ASHMI™ suppresses TNF-α production by mouse macrophages and peripheral blood mononuclear cells from asthma patients. Int Immunopharmacol. 2015 Aug;27(2):224-31.

Informace uvedené na těchto webových stránkách jsou poskytovány pouze pro informační účely a nejsou určeny k nahrazení léčení od kvalifikovaného lékaře. Pro informace o zdravotním stavu se poraďte s Vašim lékařem ...

Prof. Ing. PAVEL VALÍČEK, DrSc. poukazuje na použití medicinálních hub u léčby astmatu. Významný účinek pozorujeme hlavně u Reishi.
Mezi rozšířené choroby dýchacího ústrojí patří bezesporu astma (astma bronchiale). Je to závažné chronické plicní onemocnění, při kterém dochází k dlouhodobému zánětu sliznic v dýchacím ústrojí.
více
Enoki (Flammulina velutipes), penízovka sametonohá je drobnější jedlá houba rostoucí volně v přírodě v trsech na poškozených, či mrtvých stromech. Její sezóna přichází na podzim a v zimě. Tato houba se též pěstuje uměle, aby se pokryla poptávka. Tato houba nejenže dobře chutná, ale potvrdily se u ní mnohé zdraví podporující účinky ...
více
Aktuality

Chcete podpořit dobrý stav svých kloubů, chrupavek, vazů a šlach? Více info zde

Máte problémy s padáním, řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech lupy? Více info zde

Je nazývána také „čistič krve“, což se odráží na zdravě vypadající ... Více info zde

Papája je spojencem pro zdravé srdce a dokáže předcházet ... Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup