603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00

Hericium zlepšuje metabolismus tuků

Hericium patří medicinální houby, jejichž účinky na zdraví jsou známé po mnoho let a jsou zároveň vědecky potvrzovány. Prováděné pokusy a studie u Hericia potvrdily pozitivní účinky na nervovou soustavu, zvláště na regeneraci nervových tkání a ochranu nervových buněk.

Image 1

Využití Hericia

 • Pozitivní účinky na nervovou soustavu
 • Má také vliv na imunitní systém 
 • Přispívá k udržení normální hladiny cholesterolu v krvi 
 • Ochraňuje játra

Co je ateroskleróza?

Ateroskleróza se řadí mezi civilizační choroby. Tato choroba je dlouhodobě probíhající degenerativní proces, jehož podstatou je ukládání tuků ve stěně tepny.

Nejčastější rizika vzniku:

 • Nedostatek pohybu a obezita
 • Nezdravá tučná strava
 • Kouření
 • Vysoký krevní tlak
 • Vysoký LDL cholesterol v krvi (ukládá aterogenní látky)

Aterosklerotické změny jsou podmíněny přítomností LDL částic, tedy lipoproteiny o nízké hustotě. Tyto částice mají vysoký obsah cholesterolu. Volné LDL, pokud jsou nasyceny receptory, které ho vychytávají v játrech, se dostává do cévní stěny, kde prodělává změny v podobě oxidace. Oxidovaný LDL má pak přímé cytotoxické účinky a působí zánětlivě.

 • Dědičnost
 • Poruchy metabolismu cukrů (cukrovka)
 • Poruchy metabolismu tuků (hyperlipopro­teinémie)

Jaké jsou příznaky aterosklerózy?

Hlavní příčinou aterosklerózy je tedy kornatění tepen v důsledku ukládání aterogenních látek, zejména lipidů do stěny tepny. Za tyto látky považujeme především lipidy (cholesterol, fosfolipidy, triglyceridy). Nadbytek těchto látek je způsoben poruchou jejich metabolismu v organismu, nebo je ve vysoké míře přijímáme potravou.
Dochází tím k přeměně cévní stěny a vzniku aterosklerotických plátů. Usazují se zde vedle cholesterolu i polysacharidy a vápník. V tomto důsledku dochází k zúžení stěny tepny, cévy ..., snížení její pružnosti a omezení toku krve, která není zcela zásobena dostatečně kyslíkem a dochází k jejich poškození.
Vede k řadě onemocnění (infarkt myokardu, cévní mozková příhoda) ...

Výskyt aterosklerózy

Pokud je ateroskleróza v počátečních stádiích, nemocný nemusí nic tušit. Tento proces je dlouhodobě bez příznaků. Postupně však dochází k pozvolnému zužování průsvitu tepny a oblast (tkáně, orgány), kterou tepna zásobuje je nedostatečně prokrvena. 

Ateroskleróza se může vyskytnout kdekoliv v cévách, tepnách našeho organismu:

 • V mozkových tepnách
  Dochází k různým psychickým změnám, aterosklerotické demenci, náhlé cévní mozkové příhodě (mrtvici). Náhlá cévní mozková příhoda se projeví různě dlouhým bezvědomím a po ní je většinou pacient ochrnut na jednu polovinu těla (pravá, levá), není schopen se o sebe postarat sám, nemůže mluvit a často nechápe, co mu ostatní chtějí sdělit.
 • Tepny zásobující oko
  Vzniká neuroretinopatie (postižení očního nervu) a následná slepota.
 • Srdeční (koronární) tepny
  Tehdy dochází ke vniku dvou forem ischemické choroby srdeční a to sice k selhávání levého srdce a akutnímu infarktu myokardu. Jejich projevy jsou bolest na hrudi, zrychlené dýchání a rychlý pulz, studená opocenost, bledost, úzkost a dušnost.
 • Postižení tepen ledvin
  Se rozvíjí obraz tzv.: nefrosklerózy, která končí až selháním ledvin.
 • Tepny na dolních končetinách
  Projeví se bolestí končetin, jejich chladem, kulháním a až možným vznikem gangrény (odumírání tkání se změnou struktury a barvy).

Image 2

Hericium a ateroskleróza - studie

Pro odbornou veřejnost (klinická studie)

V této studii se vědci zaměřili na možnost, že se Hericium zapojuje i do metabolismu lipidů a moduluje jejich koncentraci v krvi. Tímto by pak působil preventivně proti rozvoji kardiovaskulárních nemocí, ateroskleróze.

Byly použity myši, které byly krmeny vysokotučnou dietou, ke které byl přidáván vodný nebo etanolový extrakt z Hericia. U jedné skupiny nebylo podáváno nic, aby bylo možné výsledky porovnat. Studie byla prováděna po dobu 28 dní. U extraktem k Hericia léčených myší došlo navzdory vysoce kalorické dietě k menšímu nárůstu celkové tělesné hmotnosti, nedošlo k výraznému zvětšení tukové hmoty, nejmenší změny byly pozorovány u myší dostávajících etanolový extrakt. Koncentrace triacylglycerolu v séru a játrech také nebyla zvýšená tak, jako tomu bylo u kontrolní skupiny zvířat, která dostávala jen vysokotučnou dietu, došlo ke snížení triacylglycerolů o téměř 30 % u zvířat, která měla vodný extrakt, a o cca 40 % u zvířat s etanolovým extraktem.
Aby vědci zjistili mechanismus, jakým Hericium ovlivňuje metabolismus lipidů, rozhodli se pokračovat s pokusy in vitro. Zjistili, že etanolový extrakt funguje jako antagonista PPAR alfa recetorů, snižuje i jejich expresi.

Ve studii se jednoznačně potvrdilo, že oba extrakty z Hericia, vodný i etanolový, dokáží zasahovat do metabolismu lipidů a i přes podávání vysokotučné diety dokážou snižovat dopad diety na hmotnost, koncentraci triglyceridů…, tím působí preventivně proti vzniku kardiovaskulárních chorob, ale také proti poškození jater, které by podlehly ztukovatění. Navíc se prokázalo, že vyšší účinnost má etanolový extrakt (zdroj Mycomedica.cz).

Zdroj: Hiwatashi K, Kosaka Y, Suzuki N, Hata K, Mukaiyama T, Sakamoto K, Shirakawa H, Komai M. Yamabushitake mushroom (Hericium erinaceus) improved lipid metabolism in mice fed a high-fat diet. Biosci Biotechnol Biochem. 2010;74(7):1447-51.

Informace uvedené na těchto webových stránkách jsou poskytovány pouze pro informační účely a nejsou určeny k nahrazení léčení od kvalifikovaného lékaře. Pro informace o zdravotním stavu se poraďte s Vašim lékařem ...

Chaga je medicinální houbou, jejíž domovina je v oblasti Sibiře, Ruska. Jedná se o dřevokaznou houbu rostoucí hlavně na břízách ... 
více
Auricularia (bolcovitka) je houbou, která našla využití i v gastronomii Asie. Její jméno vychází z tvaru a konzistence plodnice. Krom kulinářství je zde podstatnější a důležitější fakt, a to, že Auricularia je také medicinální léčivou houbou.  
více
Aktuality

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde ...

Chcete podpořit dobrý stav svých kloubů, chrupavek, vazů a šlach? 
Více info zde ...

Máte problémy s padáním, řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech lupy?
Více info zde ...

Papája je spojencem pro zdravé srdce a dokáže předcházet ... 
Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup