603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00

Coprinus a antioxidační vlastnosti

Coprinus je jedlá po celém světě rozšířená houba. Podobně jako jiné houby má i Coprinus mnohé léčebné účinky, které jsou nyní vědecky potvrzovány.

Image 1

Využití Coprinusu

Díky obsahu polysacharidů typu beta glukanů ovlivňuje:

  • Imunitní systém
  • protinádorové účinky
  • Vyrovnává hladinu cukru v krvi ...


Coprinus a jeho antioxidační účinky - studie

Pro odbornou veřejnost (klinická studie)

Dle jeho složení se vědci domnívají, že má i antioxidační účinky, což se pokusili potvrdit. Volné radikály vznikají fyziologicky při dějích v organismu (trávení), ale organismus má kapacitu takto vytvořené volné radikály neutralizovat, pokud je však jejich tvorba zvýšená, např. při infekcích, zánětu, špatném životním stylu, vyčerpají se neutralizátory volných radikálů v těle, např. glutation. Volné radikály, které nebyly neutralizovány, poškozují buněčné membrány i DNA, jsou mutagenní a rakovinotvorné, aktivují imunitní systém, rozvíjí se zánět, a tím i další tvorbu volných radikálů, výsledkem je stárnutí organismu, degenerativní nemoci ...

Zda je tedy možné využít Coprinus jako antioxidant ověřovali vědci na krysách, u nichž indukovali oxidativní stres podáním aloxanu a tetrachlormetanu. Efekt Coprinu byl sledován pomocí parametrů jako aktivita xantin oxidázy, glutation peroxidázy, katalázy, lipidové peroxidace aj. v jaterní tkáni, kterou zkoumali i histologicky. Po podání tetrachlormetanu dochází k nárůstu lipidové peroxidace, tj. poškození lipidů buněčné stěny, peroxidázové aktivity, ale snižuje se aktivita katalázy, která neutralizuje radikály. Navíc se u pokusných krys objevily změny v játrech, která byla více infiltrována lymfocyty, rozvíjela se v nich zánětová reakce.
Pokud byl podán Corpinus, ukázalo se, že má antioxidační účinky. Došlo ke snížení koncentrace volných radikálů, jednotlivé měřené parametry se dostaly téměř do normálu, aktivita enzymů se zvýšila, nedošlo ani k výrazným změnám v játrech.

Je tedy patrné, že Coprinus obsahuje složky, které snižují oxidační stres, a tím snižují riziko rozvoje civilizačních, degenerativních nemocí i v případě, kdy je patologický stav násilně navozen (zdroj Mycomedica.cz).

Zdroj: Anti-oxidative activity of an aqueous suspension of commercial preparation of the mushroom Coprinus comatus. 2010 Jun 24;15(7):4564-71.

Informace uvedené na těchto webových stránkách jsou poskytovány pouze pro informační účely a nejsou určeny k nahrazení léčení od kvalifikovaného lékaře. Pro informace o zdravotním stavu se poraďte s Vašim lékařem ...

Enoki je v Asii velmi ceněná léčivá houba. Díky svému vlivu na zdraví se dostává do povědomí laické, ale i odborné veřejnosti. Houba je podrobována různým studiím, aby se potvrdily její účinky ... 
více
Mohly by extrakty z medicinálních hub posílit váš imunitní systém více, než vitamíny C a D?
Imunitní systém nás chrání proti infekcím a nemocem, protože dokáže identifikovat a zabíjet patogeny a nádorové buňky. Zbavuje organismus toxinů. Objeví začínající problémy způsobené viry i červy a dokáže rozlišovat mezi zdravými buňkami a potencionálními útočníky. Jinými slovy, je to systém, který se o nás komplexně stará.
více
Aktuality

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde ...

Chcete podpořit dobrý stav svých kloubů, chrupavek, vazů a šlach? 
Více info zde ...

Máte problémy s padáním, řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech lupy?
Více info zde ...

Papája je spojencem pro zdravé srdce a dokáže předcházet ... 
Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup