603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00

Endorfiny

Endorfiny

Skupina neurotransmiterů ...

Image 0

Endorfiny patří k chemikáliím vyskytujícím se v mozku známým jako neurotransmitery, jejichž úkolem je přenášet elektrické signály v rámci nervového systému. V lidském organismu bylo popsáno nejméně 20 typů endorfinů. Nachází se primárně v hypofýze, dalších částech mozku a distribuovány jsou také v nervovém systému.

Proti stresu a bolestem

Stres a bolest jsou dva nejčastější faktory vedoucí k uvolnění endorfinů. Ty následně reagují s receptory opiátů v mozku a omezují vnímání bolesti. Působí podobně jako léky, jako je morfium a kodein. Na rozdíl od opiátů aktivace opiátových receptorů endorfiny nevyvolává závislost.

Snížení vnímání bolesti a vyplavování endorfinů vede k opačnému stavu, k euforii, snížení chuti k jídlu, uvolňování pohlavních hormonů a zlepšuje reakce imunitních systému. S vyššími hladinami endorfinů vnímáme méně bolesti a méně na nás působí i stres. Právě endorfiny stojí za skvělým pocitem, který máme po cvičení, vyplavovat se ale mohou i po konzumaci čokolády nebo dokonce chilli papriček. Jejich vyplavování podporuje i sexuální aktivita či meditace (zdroj Medaprex).

Aktuality

Chcete podpořit dobrý stav svých kloubů, chrupavek, vazů a šlach? Více info zde

Máte problémy s padáním, řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech lupy? Více info zde

Je nazývána také „čistič krve“, což se odráží na zdravě vypadající ... Více info zde

Papája je spojencem pro zdravé srdce a dokáže předcházet ... Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup