603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00

Reishi a její antimikrobiální účinky

Reishi (Ganoderma lucidum) patří mezi dřevokazné chorošovité houby, které jsou hlavně v Asii užívány jako léčivý, mnohdy i léčebný prostředek. Reishi je ceněná v tradiční čínské medicíně jako "božská houba nesmrtelnosti".

Image 1

Využití Reishi

Je zjištěno, že:

  • Má imunomodulační účinky
  • Protinádorové účinky
  • Je silným antioxidantem a tak zpomaluje stárnutí
  • Dokáže zlepšovat stav diabetiků
  • Má antimikrobiální aktivitu
  • Účinek nepoškozuje zdravé lidské buňky (bez vedlejších účinků)
  • Snižuje hladinu krevního cukru
  • Ochraňuje nervovou tkáň, ale také játra

O houbách je známé, že mají antioxidační a antimikrobiální aktivitu. Jejich antimikrobiální aktivita byla srovnána s antibiotikem streptomycinem.

Co je antimikrobiální působení?

Antimikrobiální působení hub je podobné antibiotiku, ale napomáhá organismu s posílením imunitního systému pouze přírodní cestou ...

Kromě schopnosti neutralizovat volné radikály mají houby potvrzeny klinickými testy i antimikrobiální účinky. Houbové extrakty byly použity na nebezpečné bakterie Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Pseudomonas aeruginosa, Enterococcus faecalis a houby Aspergillus flavus, Aspergillus fumigatus, Candida albicans, Paecilomyces variotii, Penicillium purpurescens. Jejich antimikrobiální aktivita byla srovnána s antibiotikem streptomycinem a antimykotikem ketokonazolem. Oba druhy léčiv měly silnější efekt na patogeny než výtažky z hub. Je tedy možné podat menší dávku pro stejný účinek, ale na druhou stranu, antibiotika a antimykotika mají vedlejší účinky, které houby, ani při vyšších dávkách nemají (Kosanić M, Radković B, Dašić M. Mushrooms as possible antioxidant and antimicrobial agents. Iran J Pharm Res. 2012; 11(4): 1095–1102.)


Reishi a antimikrobiální účinky - studie

Pro odbornou veřejnost (klinická studie)

V této studii se vědci zaměřili na Reishi jako možného antimikrobiálního ničitele.
K testování použili beta glukan extrahovaný z Reishi. Porovnávali pak účinnost glukanu čistého a sulfatovaného. V současné době není výjimkou, že jsou mnohé bakterie rezistentní, tedy necitlivé, na působení antibiotik, což je velký problém zvláště pak u imunitně oslabených lidí. Tyto rezistentní bakterie mohou být příčinou úmrtí osob. Je tedy důležité hledat další možnosti léčby těchto bakterií.
Zraky se upírají i k látkám extrahovaným např. z hub, jak je tomu v této studii. Účinek byl testován naproti 10 druhům bakterií. Byly mezi nimi i E. coli, listerie, shigella, pseudomonády, salmonela, stafylokok aureus aj. Ukázalo se, že hlavně sulfatovaná forma beta glukanu výrazné tlumí dělení bakterií a růst bakteriálních kolonií. Největší efekt byl pozorován na zlatého stafylokoka.

Vědci navíc testovali, zda extrakt není cytotoxický, zda tedy nepoškozuje zdravé lidské buňky. Testování probíhalo na buňkách prostaty, k nimž byl do jedné buněčné kultury přidán beta glukan samotný a do druhé sulfatovaný. Ani jeden extrakt neohrozil, nepoškodil buňky prostaty. A naopak, pokud byly extrakty přidány k rakovinným buňkám prostaty, zde došlo k potlačení jejich dělení (zdroj Mycomedica.cz).

Informace uvedené na těchto webových stránkách jsou poskytovány pouze pro informační účely a nejsou určeny k nahrazení léčení od kvalifikovaného lékaře. Pro informace o zdravotním stavu se poraďte s Vašim lékařem ...

Reishi je velmi významnou medicinální houbou, která je pevnou součástí tradiční čínské medicíny, která ji využívá k léčbě mnoha zdravotních neduhů. Medicinální houby se dostávají i do hledáčku klasické medicíny a jsou testovány jejich zdravotní účinky mnoha vědeckými pokusy.
více
Auricularia patří mezi medicinální houby, které jsou běžně používané i v gastronomii. Jejich název je odvozen od jejich tvaru a konzistence ‒ bolcovitka (Jidášovo ucho). 
Houba disponuje mnoha léčebnými účinky, které potvrdila i západní medicína ... 
více
Aktuality

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde

Chcete podpořit dobrý stav svých kloubů, chrupavek, vazů a šlach? 
Více info zde

Máte problémy s padáním, řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech lupy?
Více info zde

Papája je spojencem pro zdravé srdce a dokáže předcházet ... 
Více info zde

Jak napomáhat při odstranění akné? Více info zde ...

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup