603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00

Medicinální houby a nádory

Prof. Ing.Pavel Valíček, DrSc.  - Úvod do využití medicinálních hub při podpoře léčby rakoviny.  Nyní se zmíníme obecně o účinných protinádorových látkách obsažených v houbách. Z velkého počtu je vhodné se krátce zmínit o jedenácti z nich ... 

Image 1

Využití mediciálních hub

1. Hlíva ústřičná

Pleurotus ostreatus je houba rostoucí i u nás.
protinádorové působení, neboť ve výzkumu byl prokázán výrazný vliv na potlačení některých typů nádorů, jako je např. hepatom H 22, nebo sarkom S 180, ale také snížení množství nádorů v tlustém střevě. Zároveň byla izolována účinná látka pleuran a lovastatin, kterého obsahuje v množství 0,4-2,7 % v sušině. V plodnici jsou obsaženy i lektiny, avšak v množství nepoškozující lidské zdraví.

2. Housenice čínská - Cordyceps

Cordyceps sinensis je houba se zvláštním svazkem živočišného organismu a houby, neboť parazituje na housenkách některých motýlů nebo larev hmyzu. Stimuluje aktivitu leukocytů a zvyšuje jejich hladinu, proto také slouží jako významný prostředek u nádorových onemocnění.

3. Houževnatec jedlý - Shiitake 

Lentinula edodes má protinádorové účinky především polysacharid lentinan a to díky stimulaci pomocných T-buněk, které mimo jiné zvyšují účinnost makrofágů, tj. dalších buněk schopných pohlcovat cizorodý materiál a majících významnou úlohu při řízení imunity. Velmi dobrých výsledků bylo dosaženo i při léčení sarkomů. Výtažek z této houby se rovněž užívá ke snížení toxických účinků chemoterapie či radioterapie na zdravé části těla a na celkové posílení imunitního systému. Rozhodující roli zde hraje opět polysacharid lentinan.

4. Choroš oříš - Polyporus

Polyporus umbellatus má plodnice podobné velké tmavší hlávce květáku, nebo také mořské mycí houbě. Má antioxidační, antivirové, imunostimulační a protinádorové účinky, např. vůči sarkomu S 180 a Ehrlichovu tumoru. Ale užívá se i při rakovině plic, nosu, hrdla, žaludku, tlustého střeva, dělohy, jater, prostaty, ale také u akutní leukémie.

Image 2

5. Korálovec ježatý - Hericium

Hericium erinaceus paraziticky roste vzácně na poškozených kmenech listnáčů, zvláště buků a dubů, ale i platanů a ořešáků. Léčí rakovinu žaludku, jícnu, tlustého střeva, ale rovněž jater a děložního krčku.

6. Lesklokorka lesklá - Reishi

Ganoderma lucidum je dřevokazná houba s plodnicemi, které jsou lesklé, jakoby nalakované (odtud i české jméno). Novější výzkumy dokazují, že je vhodná i při rakovině, kdy snižuje negativní účinek chemoterapie i ozařování. Obsahuje triterpenoidy, a to v počtu kolem stodvaceti, z toho má asi osmdesát fyziologicky aktivní účinky.

7. Outkovka pestrá - Coriolus 

Trametes versicolor (syn. Coriolus versicolor), rostoucí i u nás, má jednoleté, tenké, kloboukaté plodnice. Vědecké závěry potvrzují, že tato houba má významné protinádorové, imunostimulační, antioxidační a hepatoprotektivní účinky. Úspěchy byly zaznamenány při vlastní léčbě rakoviny jícnu, prsu, prostaty, žaludku, střev, plic i melanomu. Droga obnovuje imunitní systém poškozený nádory, pomáhá léčit leukopenii, ale rovněž upravuje nedostatek krevních destiček jako důsledek vedlejších účinků radioterapie a chemoterapie.

8. Penízovka sametonohá - Enoki 

Flammulina velutipes je trsnatá houba rostoucí i u nás. Plodnice obsahuje glukan flammulin (FVP) mající nejen antimikrobiální účinky, ale je rovněž účinný vůči sarkomu S-180 a Ehrlichovu tumoru. Dále jsou obsaženy čtyři polysacharidové frakce, u kterých byla prokázána protinádorová aktivita, podobně jako u nově objeveného β-glykoproteinu proflaminu, izolovaného z mycelia. Kromě přímé protinádorové aktivity zpomaluje a tlumí tvorbu metastáz, snižuje nepříjemné potíže způsobené chemoterapií a ozařováním nemocných rakovinou.

Image 3

9. Rezavec šikmý - Chaga

Inonotus obliqus je dřevokazná houba rostoucí v mírném pásu na severní polokouli, uvnitř areálu rozšíření břízy.
V bývalém Sovětském svazu se s léčivými účinky začali zabývat kolem roku 1955 s velmi dobrými výsledky.
Droga má celkový tonifikační účinek na organismus, projevující se povzbuzením enzymatických funkcí a mozkové tkáně, zvyšuje obranyschopnost a má protizánětlivé účinky.
Je účinným kancerostatikem, a to především při rakovině trávicího ústrojí, plic a melanomu, tedy orgánů bohatě zásobovaných krví.
Udává se, že preventivním užíváním se vytváří imunita proti nádorovým onemocněním.

10. Trsnatec lupenitý - Maitake

Grifola frondosa vytváří trsy plodnic o hmotnosti až 25 kg a o průměru do 1 metru. Plodnice obsahují mimo jiné polysacharidy s protinádorovým účinkem. Obdobný účinek vykazuje i vyextrahovaná frakce D, známá jako maitake D frakce, a to hlavně vůči sarkomu S 180, ale i dalším nádorům. Tato houba patří mezi druhy s nejvyšším protinádorovými účinky, především pokud jde o rakovinu mozku, prsu, plic, žaludku, střev a jater.

11. Žampion brazilský /mandlový - Agaricus

Agaricus blazei pochází z omezené vysokohorské oblasti pastvin a luk v Brazílii. V jiných oblastech se pouze uměle pěstuje, nyní i u nás. Plodnice slouží při nádorovém bujení jako podpůrný prostředek, ale dobré výsledky jsou uváděny také při léčbě rakoviny plic, prsu, žaludku, prostaty, jater, vaječníků a melanomu (zdroj Mycomedica.cz).

Zdroj: Prof. Ing.Pavel Valíček, DrSc. Houby a jejich léčivé účinky. Významný český specialista  na asijské léčivé medicinální houby

Informace uvedené na těchto webových stránkách jsou poskytovány pouze pro informační účely a nejsou určeny k nahrazení léčení od kvalifikovaného lékaře. Pro informace o zdravotním stavu se poraďte s Vašim lékařem ...

Mohly by extrakty z medicinálních hub posílit váš imunitní systém více, než vitamíny C a D?
Imunitní systém nás chrání proti infekcím a nemocem, protože dokáže identifikovat a zabíjet patogeny a nádorové buňky. Zbavuje organismus toxinů. Objeví začínající problémy způsobené viry i červy a dokáže rozlišovat mezi zdravými buňkami a potencionálními útočníky. Jinými slovy, je to systém, který se o nás komplexně stará.
více
Nejznámějšími houbovými polysacharidy jsou beta glukany, tj. polymery beta glukózy. Jsou to polysacharidy s dlouhým řetězcem, jehož základem je glukóza ...
více
Medicinální houby mají mnoho účinků, které podporují lidské zdraví. Je možné říci, že každá z nich má vliv na posílení imunitního systému, je silným antioxidantem, mnohé dokážou regulovat hladinu cukrů a tuků v krvi a v neposlední řadě jsou mnohé velmi úspěšné v potlačování protinádorového bujení ...
více
Aktuality

Chcete podpořit dobrý stav svých kloubů, chrupavek, vazů a šlach? Více info zde

Máte problémy s padáním, řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech lupy? Více info zde

Je nazývána také „čistič krve“, což se odráží na zdravě vypadající ... Více info zde

Papája je spojencem pro zdravé srdce a dokáže předcházet ... Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup