603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00
Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89

Alopecia areata a padání vlasů

Druhů plešatění známe hned několik. Někdy je na vině hormonální nerovnováha, jindy stres, nebo vlastní imunitní systém ... 

Image 1

Když imunita napadá vlasy

Alopecia areata (AA) se považuje za třetí nejčastější formou ztráty vlasů po telogenním efluviu a androgenní (hormonální) alopecii. Je velmi nepředvídatelné autoimunitní kožní onemocnění, které vede k ložiskovému vypadávání vlasů na hlavě.

Pokud máte tento zdravotní problém objednejte se ihned do našeho Poradenského centra na trichologickou konzultaci ...

Riziko, že se s AA někdy během života potkáte, je poměrně vysoké. S alopecií areata se během svého života někdy setkají dva z každých sto lidí. To už není tak málo, že? Pozitivní ovšem je, že AA není nakažlivá, takže i když se setkáte s někým, kdo jí zrovna trpí, nemáte šanci ji od něj jen tak chytnout.

Co je alopecia areata?

Alopecia areata patří k autoimunitním chorobám stejně jako revmatoidní artritida. V případě (AA) se imunitní systém zaměřuje na vlasové folikuly. Proč se AA u člověka rozvine, to stále není jasné. Z nějakého důvodu se aktivuje imunitní systém v nevhodnou dobu a začne napadat vlastní buňky. Vědci zjistili, že hlavním viníkem jsou některé typy lymfocytů, které začnou vlasové folikuly pokládat za hrozbu pro celé tělo a přistoupí proto k jejich eliminaci.
Postihuje ženy, muže i děti. Její počáteční projevy jsou viditelné jako jasně ohraničená místa bez vlasů, kruhového tvaru ve vlasové části hlavy. U mnoha lidí zůstane pouze u jednoho či dvou plošek, ale u jiných jedinců se může ztráta vlasů výrazně rozšířit. Bohužel i v případě dětí, u kterých se AA rozvine ještě před pubertou, je daleko větší riziko, že bude ztráta vlasů rozsáhlejší a trvalého charakteru.

Alopecii areata rozdělujeme:

  • Alopecia totalis
    Ztráta vlasů, která se rozprostírá po celém skalpu.
  • Alopecia universalis
    Ztráta vlasů, která se rozprostírá po celém těle a postihuje i obočí, řasy, vousy, pubické ochlupení a vlastně veškeré ochlupení na těle.
  • Alopecia barbae
    Ztráta vlasů, která se u mužů omezuje pouze na oblast bradky.

K autoimunitnímu onemocnění patří zánět

Zánět, ke kterému v souvislosti s AA může dochází se zaměřuje na kořeny vlasových folikul hluboko v pokožce. Na povrchu pokožky je ale téměř neviditelný, nedochází k zarudnutí, místo člověk nevnímá jako citlivé. Jen v malém procentu případů jednotlivci shledávají postižené místo svědivé, přičemž pociťují mírnou bolest při dotyku. První fáze rozvoje AA lze tak často doložit pouze výrazným a nerovnoměrným úbytkem vlasů.

Ztráta vlasů může být velmi náhlá, „rozjede“ se klidně v řádu několika dní kdekoliv v oblasti skalpu. Postižené části pokožky nejsou ničím neobvyklé: pleť bývá hladká, bez jizviček a známek podráždění. Jediné, co je na ní zvláštní, je, že na ní chybí vlasový porost!
Co je ovšem dobrá zpráva na rozdíl od ostatních autoimunitních chorob u alopecia areata nedochází k absolutní likvidaci „cíle zánětu“, v tomto případě vlasových folikul. Ty se mohou obnovit v momentě, kdy zánět pomine.

Image 2

Může za to stres?

Lidé s pouze jednou či dvěma „pleškami“ dojdou často plného a spontánního uzdravení během dvou let. I přesto shledává asi 30% jedinců stav přetrvávající a dokonce rozšiřující se, nebo mají zkušenost s opakujícími se cykly ztráty vlasů a opětovného růstu.

Tradičně je AA nahlížena jako choroba spouštěná stresem. A ačkoliv k této hypotéze neexistuje jediný vědecký důkaz, někteří dermatologové ji stále považují za pravdivou a předávají ji svým pacientům. Pravda o alopecia areata je ale mnohem složitější. Extrémní stres sice může AA u některých lidí spustit, ale poslední průzkumy ukazují, že na vině jsou často také geny. Podle vědců pravděpodobně existuje několik genů, které člověka činí náchylnějšího k rozvoji AA. A čím víc těchto genů člověk má, tím spíš se u něj AA rozvine. Ale faktorů, které se na rozvoji alopecia areata podílí je daleko více.  Jsou to hormony, alergie, viry, nebo toxiny v životním prostředí (zdroj Medaprex.cz).

Před alopecií areata si tak nemůže být nikdo jist!

Padání a následná ztráta přirozené hustoty vlasů je člověka stresující. Není to jen problém důchodového věku, velmi postihuje i mladší generaci a děti. Nechci se nijak dotýkat mužské polulace, ale pro ženy je to velmi depresivní stav.
Co tedy s tím? 
více
Jednou z nejčastějších mystifikací je, že by člověk měl získávat všechny důležité živiny ze stravy.
více
Losos pro zářivé vlasy, jogurt pro jejich růst a maso proti padání vlasů ... 
Některé potraviny a živiny mají na vlasy zkrátka přímo magický vliv.

více
Možností, proč vaše kštice není, co bývala, je spousty. Některé z nich by vás navíc ani nenapadly.
více
Aktuality

Chcete podpořit dobrý stav svých kloubů, chrupavek, vazů a šlach? Více info zde

Máte problémy s padáním, řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech lupy? Více info zde

Je nazývána také „čistič krve“, což se odráží na zdravě vypadající ... Více info zde

Papája je spojencem pro zdravé srdce a dokáže předcházet ... Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup